Imprezy cykliczne

Dzielnicowe Centra Sportu

Władze miasta chcą, by w każdym rejonie Poznania dzieci, młodzież i dorośli mieli stworzone warunki do uprawiania aktywności fizycznej. Stanie się tak dzięki Dzielnicowym Centrom Sportu. To miejsca, gdzie w niewielkiej odległości od siebie powstaną różne obiekty sportowo-rekreacyjne.

– Sport jest ważny dla wszystkich – dzieci, młodzieży, osób w wieku produkcyjnym i seniorów. Jednak to, co jest najważniejsze, to dostępność tego sportu. Dlatego nasza strategia zakłada tworzenie Dzielnicowych Centrów Sportu – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – Sport to bardzo istotny element naszej miejskiej polityki. Jeżeli zamierzamy odnosić sukcesy na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata oraz chcemy, by Poznań liczył się w sporcie na mapie Polski i Europy, musimy inwestować w fundamenty – zauważa prezydent Poznania.

Dzielnicowe Centra Sportu będą funkcjonowały w ramach struktury POSiR. Projekt zakłada powstanie w mieście nowych boisk, pływalni, hal sportowych, krytych lodowisk czy toru wrotkarskiego. Zmodernizowane zostaną też już istniejące obiekty, które lata świetności mają już za sobą, np. hala Arena. Większość ośrodków będzie działać w miejscu już istniejących obiektów. Powstanie też jednak wiele nowych – w lokalizacjach, gdzie dotychczas nie było infrastruktury sportowej.

– Postanowiliśmy podejść do rozbudowy infrastruktury sportowej w sposób kompleksowy. Powstanie siedem nowych pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej, dwa kryte lodowiska i trzy hale sportowe – wylicza Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. Jak podkreśla, miasto zamierza też inwestować w odkryte pływalnie.

Wzrost liczby miejsc, w których można uprawiać sport, to nie wszystko. Dla władz miasta ważna jest też infrastruktura wokół obiektów – dogodny dojazd komunikacją publiczną, miejsca parkingowe, stacje roweru miejskiego oraz kwestie bezpieczeństwa. Jednym z głównych celów DCS-ów jest aktywizacja dzieci i młodzieży. Dlatego ich funkcjonowanie będzie opierać się na współpracy ze szkołami, uczelniami wyższymi i klubami sportowymi.

Nowe obiekty sportowe

W planach są m.in. inwestycje na Golęcinie: dalsza modernizacja stadionu żużlowego i kortów tenisowych, budowa treningowej hali lekkoatletycznej oraz pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej wraz z bieżnią lekkoatletyczną. Nad jeziorem Maltańskim wybudowana zostanie trasa rozdzielająca ciąg pieszy i rowerowy na północnym brzegu jeziora oraz tor rowerowy BMX. Dalsza modernizacja czeka też kąpielisko i infrastrukturę toru regatowego.

Sporych zmian mogą spodziewać się mieszkańcy Dolnego i Górnego Tarasu Rataj. Dzieci, młodzież i dorośli zyskają boiska do piłki nożnej – z naturalną i sztuczna nawierzchnią – z bieżnią i oświetleniem oraz miejsca do gry w siatkówkę i koszykówkę (nowe obiekty powstaną m.in. na niewykorzystanym terenie pomiędzy ulicami: Kurlandzką, Szwajcarską i Szwedzką). W planach jest też budowa krytego lodowiska, basenu (która rozpoczęła się już na os. Piastowskim) oraz pływalni letniej.

– Chcemy, by Ośrodek Przywodny Rataje rozszerzył swoją działalność także na sąsiednie tereny. W tej chwili trwa modernizacja budynku po tzw. „Chemiku” (Zespole Szkół Chemicznych) przy ul. Starołęckiej. Będzie tam znajdować centrum organizacji sportowych. W planach jest też modernizacja balonu z boiskiem przyszkolnym. W samym budynku szkoły znajduje się sala, która z powodzeniem będzie mogła być wykorzystywana do trenowania sztuk walki – takie jest społeczne zapotrzebowanie – wyjaśnia Tomasz Lewandowski.

Powstanie basenu krytego z torem wrotkarskim zaplanowano w parku Kasprowicza (tego lata otwarto już tam pływalnię letnią). Gruntowna modernizacja czeka także halę widowiskowo-sportową Arena. Nowe zaplecze szatniowo-sanitarno-administracyjne zyskają obiekty sportowe na Śródce (teren przy ul. Gdańskiej, obok Bramy Poznania i Młodzieżowego Ośrodka Sportowego POSiR). Obecnie znajduje się tam pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią oraz bieżnia lekkoatletyczna.

Sport będą mieli też gdzie uprawiać mieszkańcy Winograd. W planach jest modernizacja boisk na terenach TKKF (Armii Poznań/Mieszka I) oraz AZS (ul. Pułaskiego). Mieszkańcy zyskają również pełnowymiarową halę sportową, kryte lodowisko (które może zastąpić mieszczącą się niedaleko Bogdankę) oraz basen. Ten ostatni powstanie na os. Zwycięstwa (rozpoczęły się już przygotowania do wymiany gruntów z PSM Winogrady).

Duże inwestycje zaplanowano na Wildzie. Projekt zlokalizowanego w tej dzielnicy centrum sportu zakłada budowę hali do gier zespołowych z widownią na 1500 osób przy Drodze Dębińskiej, a także modernizacja otwartej i krytej pływalni oraz lodowiska „Chwiałka”. Uporządkowany zostanie również teren, na którym obecnie znajduje się stadion im. E. Szyca (jeden ze scenariuszy zakłada, że w miejscu tym powstanie duża hala widowiskowo-sportowa).

Szacowany koszt planowanych inwestycji to około 350 mln zł (Stare Miasto – 58 mln zł, Wilda – prawie 50 mln zł, Jeżyce – ok. 38,5 mln zł, Grunwald – 81,1 mln zł, Nowe Miasto – 4 mln zł, Malta – ponad 27 mln zł, Rataje i Franowo – ponad 92 mln zł). Obecnie w Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczone jest prawie 120 mln zł. Środki na ten cel mają zostać zwiększone o 232 900 000.

Pobierz: Planowane inwestycje (PDF)

Share on FacebookShare on Google+