Maniacka Dziesiątka – 5000 biegaczy nad Maltą

W sobotę, 11 marca odbyła się trzynasta edycja Maniackiej Dziesiątki.

Bieg ten wpisał się już na stałe w kalendarz imprezowy miasta. Limit uczestników wynosił 5000 osób i wypełnił się błyskawicznie. Ostatecznie do mety dobiegło cztery tysiące pięćset osiemdziesięciu pięciu zawodników i zawodniczek. Przed głównym wyścigiem na dystansie 10 kilometrów, odbyły się biegi dziecięce.

Na szczególną uwagę zasługuję pomysłowe wykorzystanie największego poznańskiego ekranu, jaki zaproponowali organizatorzy imprezy. Najpierw wyświetlały się na nim grafiki powitalne i sponsorskie. Gdy zawodnicy wyruszyli w trasę mogliśmy śledzić na nim transmisję na żywo z telewizji WTK, by po jej zakończeniu poznać termin przyszłorocznej Maniackiej Dziesiątki. Było to rewelacyjnie narzędzie dla kibiców, którzy oczekiwali na mecie na swoich zawodników. Mogli w bardzo przyjemny sposób sprawdzić kiedy spodziewać się biegaczy ponownie nad Maltą.

Pierwszy na metę wbiegł Edwin Cheruiyot Melly z czasem 29:05. Pomimo, że Kenijczyk ukończył rywalizację z czasem o 5 sekund gorszym niż w zeszłym roku, potwierdził swoją dominację, wygrywając drugi raz z rzędu. Co ciekawe srebrny medalista – Adam Nowicki – również utrzymał swoją lokatę z dwunastej edycji biegu. Poprawił swój wynik o sekundę, kończąc zawody z czasem 29:21. Ostatnim zawodnikiem, który złamał granicę trzydziestu minut był Vladislav Pramav z Mińska. Rezultat 29:56 dał mu nie tylko trzecie miejsce w kategorii open, ale również pierwsze w M30. Najszybsi biegacze reprezentujący Poznań – Szymon Belgrau i Marcin Fehlau – zajęli miejsca siódme i ósme.

Wśród kobiet również triumfowała Kenia. Reprezentantki tego kraju zajęły dwa pierwsze miejsca. Na najwyższym stopniu podium stanęła Betty Chepleting z czasem 33:25. Dwadzieścia dziewięć sekund później na mecie pojawiła się Kellen Mukami Waithira. Trzecie miejsca zajęła Monika Stefanowicz z Poznania, z wynikiem 34:33. Najszybsze panie w klasyfikacji generalnej zajęły odpowiednio miejsca: trzydzieste drugie, czterdzieste szóste i sześćdziesiąte drugie. Pokazuje to, że wielu mężczyzn musi jeszcze ciężko pracować, aby dojść do takich rezultatów.

Wielu uczestników traktowało imprezę jako świetną zabawę, co radośnie manifestowali strojem. Swoim wyglądem uwagę przykuwał król, robotnicy, ale również i rodzice popychający wózki ze swoimi pociechami przez cały dystans trasy. Debiut w wieku jednego roku, to musi być przeżycie. Z czasem 1:33:25 na mecie pojawiła się słynna Maria Pańczak, znana również jako Biała Dama czy Pani Parasolka. Urodzona w 1939 roku zawodniczka zajęła oczywiście pierwsze miejsce w kategorii K70+. Gratulujemy!

Organizatorzy już dziś zapraszają na czternastą edycję Maniackiej Dziesiątki. Odbędzie się ona 10 marca 2018 roku. Dołączamy się do zaproszenia.