Imprezy cykliczne

Kopiec Wolności otwarty dla zwiedzających w dniach 9-11 listopada

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności przy jeziorze Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść w ciągu najbliższego weekendu (sobota-niedziela 9-10 listopada) oraz w dniu Święta Niepodległości (11 listopada) między godzinami 12:00 a 16:00.

Na Kopiec będą stopniowo wpuszczane grupy około 20-osobowe. Nie ma zapisów, a więc kto pierwszy ten lepszy.

Budowa pierwszego Kopca Wolności rozpoczęła się 3 maja 1919 roku, czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu powstania wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania, przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy, wykorzystując do tego Żydów i jeńców wojennych.

Po wojnie kopiec zaczęto odbudowywać w latach 80. przy okazji przygotowywania jeziora Maltańskiego do mających się odbyć w 1990 roku Mistrzostw Świata w Kajakarstwie. Władze PRL oficjalnie nie wyraziły zgody na odbudowę kopca. Koszty wywiezienia ziemi z pogłębiania jeziora byłyby zbyt duże, więc oficjalnym powodem usypania wzgórza było zagospodarowanie na Malcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Share on FacebookShare on Google+