Historia poznańskiej Malty wiąże się z zakonem joanitów – najstarszym zakonem rycerskim powstałym w XII w. w Królestwie Jerozolimskim i księciem Mieszkiem III Starym, który zaprosił joanitów do Poznania. Książę obdarzył ich wówczas kościołem św. Michała wraz ze szpitalem oraz licznymi wsiami. Teren na którym się osiedlili nazywano Komandorią – nazwa pochodziła od siedziby i posiadłości ziemskiej komtura – komandora stojącego na czele poznańskiej prowincji zakonu.
Gdy w XVI w. joannici otrzymali od cesarza Karola V wyspę Maltę, zaczęto ich nazywać kawalerami maltańskimi, a tereny zielone nad Cybiną – Maltą.

W okresie rozbiorów Malta była najpopularniejszym miejscem wycieczkowym mieszkańców Poznania. Głównie dlatego, że na prawym brzegu Warty znajdowało się wiele pamiątek świadczących o dawnej politycznej i narodowej niezawisłości, jak Ostrów Tumski (z katedrą i grobami pierwszych władców Polski).
Ponadto teren w dolinie Cybiny wyróżniał się urozmaiconym krajobrazem, pełnym kwitnących łąk, piaszczystych wzgórz, lasów, stawów i ogródków podmiejskich. Opodal Młyna Świętojańskiego rozciągała się Dolina Świętojańska, a dalej posiadłości Józefa Mycielskiego z parkiem, który stał się punktem docelowym wycieczek szkolnych. Właściciel podejmował wówczas nauczycieli gościną, a młodzieży pozwalał bawić się w laskach, ogrodach i na błoniach kobylepolskich.

Tereny nad Cybiną okazały się idealne dla działalności powstałego w 1886 r. Stowarzyszenia Gimnastycznego „Sokół”, które postawiło sobie za cel rozwój wychowania fizycznego oraz urządzanie imprez rozrywkowych, kulturalnych i oświatowych.

Poznaniacy chętnie zażywali nad Maltą wypoczynku i rozrywki. Panie grały w kostki, panowie strzelali do tarczy. Bardzo popularne były gry i loterie fantowe, a po nich tańce, śpiewy, a czasem nawet pokazy sztucznych ogni. Okazji do wycieczek było wiele. Urządzano tu majówki, witano wiosnę, a w 1909 r. celebrowano 100. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego.

Rok 1912 to narodziny poznańskiego skautingu przygotowującego kadry do zbrojnej walki z zaborcą. Jego szeregi zasilała młodzież gimnazjalna i osoby w wieku 15 – 18 lat nie kontynuujące nauki. Zastępy skautowe odbywały wycieczki na Maltę i do Kobylegopola, gdzie ćwiczyły sprawność wojskową oraz obchodziły rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Związek młodzieży polskiej z Maltą w okresie rozbiorów oraz sytuacja polityczna w latach I Wojny Światowej, która pozwoliła zacząć wierzyć w możliwość odrodzenia się państwa polskiego, zrodziły myśl o tym, aby nadcybińskie tereny oddać w posiadanie młodzieży i stworzyć na nich Park Narodowy. Autorem pomysłu był ksiądz Stanisław Łukomski, późniejszy biskup łomżyński, który szczególnie aktywnie poświęcił się pracy wśród młodzieży zrzeszonej w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” oraz w nielegalnym skautingu. Inżynier Adam Ballenstaedt opracował w 1919 r. szczegółowy projekt parku. Znalazły się w nim boiska, hale gimnastyczne, łazienki, teatry, domy wypoczynkowe dla robotników i młodzieży pracującej, a cały teren przecinały liczne dróżki spacerowe. W części zachodniej miał powstać Kopiec Wolności. Rozpoczęcie sypania kopca zaplanowano na 3 maja 1919 r. Po uroczystej inauguracji tłumy miejscowych i przyjezdnych odwiedzały Maltę, by dołożyć garstkę swojej rodzimej ziemi do Kopca. W jego sypaniu licznie uczestniczyła też młodzież – przyszli użytkownicy wspaniałych obiektów Parku Narodowego.

Początkowe szybkie tempo prac nad organizacją Parku Narodowego stopniowo zaczęło maleć z powodu złej sytuacji gospodarczej kraju. Z planu zagospodarowania Parku, zrealizowano tylko pierwszy etap, czyli zbudowanie Kopca Wolności, którego stożek osiągnął prawie 94 m wysokości. Teren Parku ogrodzono, a zamiast wielkich urządzeń sportowych wytyczono skromne boisko.
19 maja 1923 r., gdy sytuacja ekonomiczna kraju była już bardzo trudna, położono kamień węgielny pod pomnik harcerzy poległych w Powstaniu Wielkopolskim. Konkurs na budowę pomnika rozstrzygnięto dopiero w 1931 r., natomiast jego odsłonięcie nastąpiło w roku 1937.

Sprawa zagospodarowania Malty odżyła w 1930 r., gdy prof. Adam Wodziczko na konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania stwierdził, że zielone tereny nad Cybiną powinny jak najprędzej wejść w obręb projektowanego Parku Narodowego. Na przeszkodzie realizacji projektu stanęła zła sytuacja finansowa i nieuregulowane sprawy własnościowe terenów nadmaltańskich. W roku 1935 okazało się, że Kopiec Wolności jest zdewastowany, a skromne urządzenia i zabezpieczenia zostały rozkradzione. W listopadzie 1938 r. Prezydent Miasta T. Ruge zapowiedział rozpoczęcie wstępnych prac przy Kopcu Wolności. Niestety wojna zniweczyła wszystkie plany.

Władze okupacyjne zainteresowały się Maltą i kontynuowały niektóre rozpoczęte prace. Posługując się darmową siłą roboczą, zaczęły niszczyć Kopiec Wolności. Po wojnie, na wniosek prof. Wodziczki, ponownie przystąpiono do prac terenowych.

1952 r. to ważna data dla Malty – wtedy utworzono Jezioro Maltańskie. Spiętrzono wody Cybiny, tworząc zbiornik wodny o powierzchni 64 ha z przeznaczeniem na tor regatowy i kąpielisko.

W latach 1956, 1958 i 1961 odbyły się na nim międzynarodowe zawody kajakarskie i wioślarskie. Do roku 1979 jezioro pełniło rolę centrum sportów wodnych w Polsce. Organizowano tu imprezy kajakarskie, wioślarskie i motorowodne. Niestety z biegiem lat obiekt przestał spełniać obowiązujące normy dla przeprowadzania zawodów sportowych. Jezioro ulegało stopniowemu spłyceniu, a woda była coraz bardziej zanieczyszczona.

W 1979 r. zapadła decyzja o modernizacji obiektu. W 1980 roku spuszczono wodę, a dwa lata później rozpoczęto prace remontowe i pogłębiające zbiornik. Generalnym projektantem obiektu był arch. Klemens Mikuła. W sierpniu 1990 r. Jezioro Maltańskie spełniało ponownie wymogi Międzynarodowej Federacji Kajakowej i zorganizowano na nim XXIII Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie. Międzynarodowi fachowcy ocenili wówczas obiekt maltański bardzo wysoko i obiecali powierzać Poznaniowi organizację innych ważnych imprez międzynarodowych. Tak dzieje się do dziś.

Jezioro Maltańskie to niewątpliwa perełka na mapie Poznania. Przyciąga na zawody sportowców z całego świata, a mieszkańców i turystów na spacery rekreacyjne i treningi.

Malta - budowa parku i jeziora
Malta - budowa parku i jeziora
Malta - budowa parku i jeziora
Malta - budowa parku i jeziora
Malta - budowa parku i jeziora
Malta - budowa parku i jeziora
Trybuna Toru Regatowego Malta pełna kibiców - na jeziorze widoczne finiszujące kajaki

Od Mistrzostw Świata w kajakarstwie, które odbyły się tu w 1990 r. Malta znana jest jako ośrodek sportów wodnych dysponujący pełnym zapleczem w postaci między innymi: wyspy startowej, trybun, wież sędziowskich startu i mety oraz wieżyczek pośrednich, hangarów dla łodzi, wyspy dekoracyjnej, licznych budynków administracji toru oraz pełnym zapleczem sanitarnym.

Wydarzenia
24

Otwarcie sezonu w kajakarstwie

20.04 – 21.04

Ogólnopolskie regaty wioślarskie

04.05 – 05.05

Memoriał Wojciecha Skrzypczyńskiego w kajakarstwie

sobota, 11.05 (cały dzień)

Puchar Świata w kajakarstwie

24.05 – 26.05

Puchar Świata w wioślarstwie

14.06 – 16.06

Mistrzostwa Polski Seniorów w kajakarstwie

21.06 – 22.06

Mistrzostwa Polski Juniorów w wioślarstwie

06.07 – 07.07

Wiara na wiosła TEJ

niedziela, 07.07 (cały dzień)

Mistrzostwa Polski Juniorów w wioślarstwie

12.07 – 14.07

Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie - kajakarstwo

22.07 – 23.07

Mistrzostwa Europy w Maratonie - kajakarstwo

25.07 – 28.07

Olimpiada młodzieży i Mistrzostwa Polski Juniorów w kajakarstwie

28.07 – 31.07

Mistrzostwa Polski seniorów w wioślarstwie

10.08 – 11.08

Memoriał im. Rafała Piszcza Międzywojewódzkie Mistrzostwa w kajakarstwie

sobota, 31.08 (cały dzień)

Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w kajakarstwie

sobota, 21.09 (cały dzień)

Mistrzostwa Miasta Poznania w wioślarstwie

05.10 – 06.10

Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w wioślarstwie

12.10 – 13.10

Centralne Jesienne Regaty w Wioślarstwie

18.10 – 20.10

Ogólnopolskie regaty wioślarskie

10.05 – 11.05

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w wioślarstwie

03.07 – 07.07

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w wioślarstwie

24.07 – 27.07

Ogólnopolska Młodzieżowa Olimpiada w kajakarstwie

14.08 – 17.08

Mistrzostwa Miasta Poznania w wioślarstwie

04.10 – 05.10

Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w wioślarstwie

11.10 – 12.10

Lodowisko

Bezpośrednio obok lodowiska znajdują się przystanki tramwajowe oraz autobusowe (przystanek Baraniaka). Dla zmotoryzowanych polecamy dojazd ulicą Jana Pawła II. Tuż przy lodowisku znajduje się płatny parking (obok stacji kolejki parkowej Maltanka).

Godziny otwarcia
Dzień tygodniaGodzina
niedziela – czwartek 08:00 – 22:00
piątek – sobota 08:00 – 23:00
Przerwa na czyszczenie lodu
Dzień tygodniaGodzina
poniedziałek – niedziela 12:30 – 13:00
15:30 – 16:00
18:30 – 19:00
Ludzie na lodowisku (fot. Bernard Guziałek)
Ludzie na lodowisku (fot. Bernard Guziałek)
Ludzie na lodowisku (fot. Bernard Guziałek)
Ludzie na lodowisku (fot. Bernard Guziałek)
Ludzie na lodowisku (fot. Bernard Guziałek)
Ludzie na lodowisku (fot. Bernard Guziałek)
Kopiec Wolności

W rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się uroczyste otwarcie Kopca Wolności w Poznaniu. Położony nad Jeziorem Maltańskim obiekt przechodził w 2018 roku modernizację. Dzięki zakończonym właśnie pracom zyskał nowy wygląd i będzie mógł być udostępniany mieszkańcom w czasie najważniejszych świąt i rocznic państwowych.

Otwarcia Kopca dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski, a w uroczystości brali udział parlamentarzyści, samorządowcy, rektorzy poznańskich uczelni wyższych, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy Poznania.

Prace remontowe objęły m.in. remont drogi wejściowej na szczyt kopca od strony zachodniej oraz platformy po stronie północnej. Na istniejących płytach położono nowe podłoże z kostki kamiennej. Na szczycie kopca wybudowano stopę fundamentową i zamontowano maszt flagowy. Kopiec zyskał nowe oświetlenie i iluminację, dzięki czemu jest doskonale widoczny w nocy. Na szczycie została zamieszczona kamera umożliwiająca podgląd "na żywo". Przed wejściem na Kopiec znajduje się tablica informacyjna na temat jego historii i symboliki.

– Cieszę się, że udało się zrealizować cel i przywrócić ten obiekt w przestrzeni miasta w 100. rocznicę odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Działanie to ma wymiar społeczny i patriotyczny. Nawiązuje do inicjatywy mieszkańców Poznania z 1919 roku – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W trakcie modernizacji na Kopcu Wolności zamontowano repery geodezyjne. Urządzenia mają wykazać czy obiekt podlega odkształceniom i czy dochodzi na nim do osiadania gruntu. Jeśli konstrukcja okaże się stabilna, kopiec będzie udostępniany mieszkańcom częściej.

Budowa pierwszego Kopca Wolności rozpoczęła się 3 maja 1919 roku, czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu powstania wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania, przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy, wykorzystując do tego Żydów i jeńców wojennych.

Po wojnie kopiec zaczęto odbudowywać w latach 80. przy okazji przygotowywania jeziora Maltańskiego do mających się odbyć w 1990 roku Mistrzostw Świata w Kajakarstwie. Władze PRL oficjalnie nie wyraziły zgody na odbudowę kopca. Koszty wywiezienia ziemi z pogłębiania jeziora byłyby zbyt duże, więc oficjalnym powodem usypania wzgórza było zagospodarowanie na Malcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Kopiec Wolności
Kopiec Wolności
Kopiec Wolności
Kopiec Wolności
Kopiec Wolności
Plac zabaw Rodzinna Przystań

Plac zabaw znajduje się na północnym brzegu jeziora Maltańskiego – przy wylocie ulicy Wileńskiej, pomiędzy Termami Maltańskimi a tablicą wyników Toru Regatowego Malta.

Plac zabaw został podzielone na dwie strefy – dla dzieci młodszych (z urządzeniami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych) i starszych. Główną atrakcją jest Okręt Fregata – służący rozwijaniu orientacji przestrzennej, zachowania równowagi i rozwoju sensoryczno-motorycznego. Obok znajdują się m.in.: karuzela, zjeżdżalnia, bujaki, mostek, huśtawki integracyjne oraz urządzenie do ćwiczenia równowagi tzw. slackline.

Pomyślano także o ławkach, koszach na śmieci i stojakach rowerowych. Całość parku jest ogrodzona, a teren oświetlony za pomocą nowych lamp. Do dyspozycji użytkowników oddane zostały również odcinek pieszej ścieżki oraz odcinek ścieżki rowerowej o nawierzchni bitumicznej – obie łączą nowy park z istniejącą infrastrukturą.

Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne

Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne jest znakomitym miejscem do organizacji wszelkiego typu szkoleń, spotkań biznesowych, konferencji, bankietów oraz imprez integracyjnych, wzbogacanych na życzenie klienta o mniej lub bardziej typowe atrakcje, dostępne zazwyczaj tylko w ośrodkach pozamiejskich.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Maltańskiego Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego oraz kontaktu z naszym pracownikiem w celu sprawdzenia dostępności sal.

Zdjęcia wszystkich pomieszczeń wraz z ich cenami znajdą Państwo na podstronie Wynajem sal.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością

Sale D, E1 i E, G i F są dostępne dla osób niepełnosprawnych. W budynku prowadzącym do sali D i restauracji 3 Kolory znajduje się podjazd dla wózków. Przy sali F znajduje się winda, która umożliwia wjazd na pierwsze piętro. W obu budynkach znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych. Na parkingach wyznaczono miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
Polana Harcerza
  • Powierzchnia ok. 18000 m²
  • Obwód ok. 560 m
  • Teren otwarty w otoczeniu parku
  • Podłoże gruntowe-trawiaste
  • Możliwość ogrodzenia terenu pod imprezy zamknięte
  • Możliwość wynajęcia noclegu w znajdującym się niedaleko Campingu Malta
Polana Harcerza
Polana Harcerza
Polana Harcerza
Polana Harcerza w czasie zawodów
Polana Harcerza w czasie zawodów
Polana Harcerza w czasie zawodów
Polana Harcerza
Polana Harcerza
Polana Harcerza
Polana Biesiadna
  • Powierzchnia ok. 2000 m²
  • Obwód ok. 320 m
  • Teren Polany Biesiadnej znajduje się za trybunami
  • Teren otwarty, ogrodzony
  • Podłoże gruntowo-trawiaste, częściowo utwardzone (beton, kostka)
  • Wysunięta na jezioro wyspa z możliwością montażu np. sceny
  • Dostęp do energii elektrycznej, wody
  • WC
  • Możliwość integracji terenu z zamkniętymi salami konferencyjnymi
  • Możliwość wynajęcia noclegu w znajdującym się niedaleko Campingu Malta
Polana Biesiadna
Polana Biesiadna
Polana Biesiadna
Polana Biesiadna
Miejsce startu Smoczych Łodzi - widok z tarasu przy sali C
Polana Biesiadna