Jezioro Kierskie – Plaża Parkowa

Kąpieliska będą funkcjonowały od godziny 10:00 do godziny 18:00. W tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez 2 ratowników. W weekendy na największych poznańskich kąpieliskach (Rusałka i Strzeszynek) obsada ratownicza zostanie dodatkowo wzmocniona. Podczas obecności ratowników należy zwrócić uwagę na kolor flagi wywieszonej przy kąpielisku. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o zakazie kąpieli.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają o przestrzeganiu pozostałych zasad wynikających z regulaminów kąpielisk. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Przy kąpieliskach zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji poznaniaków będą specjalne bezpłatne strefy grillowe.

Poznańskie kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zwracają również na bezpieczne zachowania związane z pandemią koronawirusa. Nad jeziorami pojawią się banery, które poinformują poznaniaków, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Najważniejszą zasadą będzie zachowywanie dystansu społecznego zarówno w wodzie, jak i na plaży.

W upalne dni nad poznańskimi jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe i place zabaw.

Co roku wszystkie miejskie plaże przechodzą przed sezonem letnim odświeżenie. Teren został gruntownie wysprzątany, postawiono toalety przenośne i dodatkowe kosze na śmieci. Odwiedzający będą mieli do dyspozycji m.in. wiaty, leżaki, ławki i parasole.

Kąpieliska w sezonie 2021

Jezioro Kierskie – Plaża Parkowa (Kiekrz)

Kiekrz plaża parkowa - ludzie nad jeziorem

Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 41 m. Przy brzegu znajduje się plaża piaszczysto-trawiasta. Na terenie ogólnodostępnym, przylegającym do kąpieliska i plaży, zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw, na którym dzieci zwykle spędzają długie godziny. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją plaży są dwa pomosty. W najbliższym sąsiedztwie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Plaża powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jezioro Kierskie – Plaża Smocza (Krzyżowniki)

Krzyżowniki plaża smocza - ludzie opalają się i kąpią nad jeziorem

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 45 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. Na terenie plaży znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu, siłownia zewnętrzna oraz stacja naprawy rowerów. W sąsiadującym z kąpieliskiem pawilonie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nową inwestycją jest także położona w sąsiedztwie kąpieliska marina. Przy plaży będzie stał food truck z lodami, napojami i przekąskami.

Jezioro Strzeszyńskie – Plaża Malibu

Strzeszynek - ludzie siedzą na pomoście i kąpią się w jeziorze

Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 65 m, piaszczystą plażę oraz trawiastą polanę dla wypoczywających. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do siatkówki, siatkówki plażowej, koszykówki, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, pomost oraz molo.

Kąpielisko Rusałka

Rusałka - ratownik obserwuje ludzi w jeziorze

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 96 m. Do dyspozycji wypoczywających jest rozległy teren piaszczysty oraz trawiasty. Dodatkową atrakcję stanowi molo. Na miejscu można korzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w boccia, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

Kąpielisko Malta

Malta - ludzie opalają się i kąpią nad jeziorem

Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 100 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. Przy kąpielisku można skorzystać ze strefy do street workoutu i boiska do sportów plażowych - beach soccera i siatkówki plażowej. W pobliżu kąpieliska funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych, nieopodal znajduje się także plac zabaw.