1MILA Poznań za nami! Poznaniacy pokochali bieganie na bieżni!
Tylu amatorów biegania na bieżni jeszcze na poznańskim stadionie POSiR Golęcin nie było!
Tylu amatorów biegania na bieżni jeszcze na poznańskim stadionie POSiR Golęcin nie było!
Prawie 1700 zawodników, ponad drugie tyle kibiców i ponad 9,5 tys. zł zebranych na Program Stypendialny „Wybiegaj w Przyszłość”! Za nami trzecia i największa dotychczas edycja 1MILI Poznań - jedynych takich zawodów biegowych, na których każdy może sprawdzić się na tartanie i poczuć jak na profesjonalnym mityngu lekkoatletycznym.
Jest coś niezwykłego w mityngu 1MILI, bo gdy większość imprez biegowych notuje spadki frekwencji, 1MILA z roku na rok rośnie w siłę. W miniony weekend w Poznaniu padł kolejny rekord liczby uczestników oraz udało się zebrać wyjątkowo dużą kwotę na stypendia dla młodych, zdolnych biegaczy, podopiecznych Programu „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch.
– Chcemy robić imprezy na najwyższym światowym poziomie i z niepowtarzalną atmosferą. Docenienie tego przez środowisko biegaczy i tak duża frekwencja na naszych mityngach, to dla nas najlepsza nagroda – mówi Adriana Smokowska, Dyrektora 1MILI, założycielka Fundacji Zdrowy Ruch. – Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, marki Żabka, miasta Poznań, i innych naszych partnerów, możemy stale się rozwijać i jeszcze szczerzej popularyzować ideę sportu dla wszystkich! – dodaje Smokowska. – Naszą ambicją jest przekonać biegaczy, że rywalizacja na bieżni jest sportem dla każdego, niezależnie od wieku czy stopnia biegowego zaawansowania. Chcemy, żeby każdy mógł u nas poczuć się jak gwiazda lekkiej atletyki! Każdy otrzymuje imienny numer startowy, jest imiennie wyczytywany na start i biegnie przy oprawie godnej Diamentowej Ligi z komentarzem sportowym Tomka Smokowskiego na żywo. To jest prawdziwe święto amatorskiego biegania na stadionie! – mówi Magda Sołtys, organizatorka imprezy.
Mityng 1MILI zaczął się od „Lekkiej Piątki”, czyli biegu na 5km rozgrywanego częściowo na stadionie, a częściowo po pięknych, zielonych alejach wokół Jeziora Rusałka. Szybka trasa sprzyjała życiówkom. Najlepszy w stawce okazał się Mateusz Głuszkowski (00:16:23), a wśród kobiet triumfowała Zofia Wawrzyniak-Wacko (00:19:49). Oboje ustanowili rekordy poznańskiej imprezy! Zosia Wawrzyniak-Wacko to znana w Poznaniu propagatorka biegania. Na organizowanych przez nią treningach grupy „Kobiety Biegają” namówiła do ruchu już setki dziewczyn i kobiet. – Bieganie na stadionie kojarzy się ludziom zazwyczaj z profesjonalnym bieganiem. Cieszę się, że w Poznaniu jest 1MILA, która pokazuje, że nawet będąc początkującym, można się tym dobrze bawić! – podkreśla Zosia.
Później płytą stadionu zawładnęły dzieci. 950 młodych zawodników biegało na dystansach 100m, 400m i 800m. A po południu ruszyła koronna konkurencja mityngu, czyli dystans 1Mili, w randze Amatorskich Mistrzostwa Poznania. Rywalizację Pań wygrała Hanna Jaraszkiewicz (5:28.38), po zaciętej walce z Sylwią Hałaczkiewicz (5:30.07). Amatorskim Mistrzem Poznania w biegu na 1 milę został natomiast Jakub Szymankiewicz z czasem 4:32.12. Przed nim na mecie zameldowało się tylko dwóch licencjonowanych zawodników – Mateusz Lipoński (4:27.52) i Marcin Kęsy (4:31.81), założyciel klubu PRO366. Na koniec imprezy rozegrane zostały emocjonujące Sztafety 4x400m, gdzie rywalizowano w zespołach damskich, męskich i mieszanych. Wśród pań zwyciężył zespół pań UKS Achilles Leszno z czasem 4:17.04. Wśród panów najszybsza była grupa FizjoKierzek (3:46.39), a w sztafetach mieszanych na najwyższym stopniu podium stanęła ekipa ASICS FrontRunners, uzyskując wynik 4:06.98. Swoją drużynę wystawiło także Miasto Poznań i Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Drużyna „POZNAŃ MARATON”, z Dyrektorem POSiR Łukaszem Miadziołko na czele, zajęła szóste miejsce wśród sztafet mieszanych ze znakomitym czasem 4:40.96!
Wspaniałą atrakcją dla fanów lekkoatletyki była możliwość spotkania najwybitniejszego polskiego średniodystansowca, ambasadora 1MILI - Marcina Lewandowskiego. Lewandowski był starterem, dekorował zwycięzców na podium, biegał z uczestnikami, a także poprowadził wykład motywacyjny w ramach Milowej Akademii Biegowej, czyli edukacyjnych spotkań z ekspertami.
Gośćmi Akademii byli również stypendyści I edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Wybiegaj w Przyszłość: Maria Jarosińska, Lena Suchowolak, Tomek Bajraszewski i Mateusz Śmiertka, najlepsi polscy biegacze młodego pokolenia. Opowiadali o tym, jak stypendium zmieniło ich życie i jakie mają plany na rozwój kariery sportowej. Ze stypendystami można było się też zmierzyć na bieżni na dystansie 1 mili! – To właśnie na rzecz Programu „Wybiegaj w Przyszłość” uczestnicy mityngu przekazywali przy zapisach cegiełki charytatywne. Przy poznańskiej edycji imprezy zebraliśmy aż 9 717 zł! To dla nas ważne, żeby przedstawiać uczestnikom 1MILI nasze wschodzące gwiazdy sportu i pokazać dokładnie, komu i jak pomagają! Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tak hojne wsparcie – podkreśla Paulina Kalinowska, koordynatorka Programu.
1MILA to wydarzenie całodzienne. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane zostały liczne, bezpłatne atrakcje. Obok stadionu stanęła strefa EXPO, a w niej m.in. pyszna strefa Żabki ze zdrowymi przekąskami i sportowymi atrakcjami dla dzieci, showroom Garmina z możliwością przetestowania najnowszych smartwatchy, wielka strefa aktywności dla dzieci przygotowana przez Fundację Pho3nix i strefa relaksu z foodtruckami.
Kolejna edycje mityngu 1MILI odbędą się w 2023 r. Więcej o informacji: www.1mila.pl
1MILĘ organizuje Fundacja Zdrowy Ruch. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorami projektu są: Żabka, Garmin oraz Oshee. Imprezy wspiera Miasto Poznań, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Bielany oraz firma Jetline. Partnerami medialnymi są Kanał Sportowy, Wirtualna Polska, TVP Sport i Bieganie.pl.
Więcej informacji na www.1mila.pl, a także na Facebooku oraz Instagramie!