pływalnia przy ul. Taborowej - wizualizacja
Już na początku 2026 roku osoby z południowo-zachodniej części Poznania będą mogły korzystać w nowej pływalni przy ul. Taborowej

– To świetna wiadomość dla mieszkańców Grunwaldu, ale także Jeżyc czy Łazarza. Już na początku 2026 roku osoby z południowo-zachodniej części Poznania będą mogły korzystać w nowej pływalni przy ul. Taborowej. Z ośmiu ofert, które wpłynęły do przetargu na jej budowę, trzy mieszczą się w założonym budżecie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nowa kryta pływalnia będzie mogła być wykorzystywana nie tylko w codziennej rekreacji, ale też m.in. do organizacji lokalnych imprez pływackich i nauki pływania.

pływalnia przy ul. Taborowej - wizualizacja

– Liczba ofert oraz wskazane w nich kwoty świadczą o kolejnym dobrze przygotowanym i przeprowadzonym postępowaniu przetargowym. Teraz standardowo przystępujemy do analizy nadesłanych dokumentów. Po procesie weryfikacji wyłonimy najlepszą ofertę, a w kolejnych krokach podpisana zostanie umowa na realizację robót budowlanych – zapowiada Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Budowę nowej pływalni przy parku Manitiusa poprzedzi rozbiórka starej hali basenowej, wybudowanej w połowie lat 70. XX wieku. Zły stan budynku stwierdzono podczas ekspertyzy przeprowadzonej w 2019 roku. Został zakwalifikowany do rozbiórki m.in. ze względu na znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian.

pływalnia przy ul. Taborowej - wizualizacja

W środku baseny, na zewnątrz – nowa zieleń

W nowym budynku zaprojektowano basen o długości 25 m i szerokości 16 m, z którego jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 96 osób, a także drugi, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5×9 m, mieszczący jednocześnie 30 osób. Powstanie też basen z hydromasażem. Użytkownicy będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun, a także pomieszczeń odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na małą kawiarnię. Nowoczesna pływalnia będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

pływalnia przy ul. Taborowej - wizualizacja

Przewidziano także stosowne zaplecze. Swoje przestrzenie będzie miała administracja obiektu, instruktorzy, trenerzy i służby medyczne. Powstaną pomieszczenia magazynowe i gospodarcze, przeznaczone do obsługi infrastruktury technicznej. Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się również zagospodarowaniem terenu wokół pływalni. W sąsiedztwie budynku zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki i 26 miejsc postojowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzona zostanie nowa zieleń - graby, kosodrzewina i rozplenica japońska. Ponadto powstanie podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.

Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

pływalnia przy ul. Taborowej - wizualizacja

PIM / poznan.pl