Plaża Malibu

Właśnie zakończono realizację dwóch kolejnych projektów związanych z rekreacją i wypoczynkiem nad wodą. Tymczasem, trwa głosowanie w tegorocznej edycji PBO 2021.

W ostatnim kwartale zakończono realizację dwóch pomysłów: "Plażojada 2 – Park wodny i miejsce spotkań" i "Modernizacja kąpieliska w Kiekrzu oraz terenów przyległych". To kontynuacja wspólnego projektu mieszkańców Sołacza, Kiekrza, Krzyżownik-Smochowic, Strzeszyna i Podolan pt. "Plażojada – Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz", zgłoszonego w ramach PBO 2016. Nad realizacją zadania czuwał specjalnie powołany zespół, w skład którego weszli wnioskodawcy obu projektów, miejscy urzędnicy i radni osiedlowi.

– Realizacja Plażojady 1 udowodniła, że współpraca pomiędzy społecznikami i urzędnikami jest możliwa i sprzyja osiągnięciu pozytywnych efektów, z których dumne jest nie tylko Miasto ale także Społecznicy – mówi Małgorzata Paluszczak-Ćwiertnia, przewodnicząca zespołu ds. realizacji projektów "Plażojada 2 – park wodny i miejsce spotkań" oraz "Ogólnomiejska plaża z kąpieliskiem w Kiekrzu".

Celem właśnie zrealizowanych projektów było uzupełnienie rewitalizowanych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Poznania i okolic w najładniejszych zakątkach północno-zachodniej części miasta.

Podstawowa infrastruktura i ścieżki komunikacyjne zostały doposażone w małą architekturę i objęte monitoringiem. Na plaży Parkowej nad jeziorem Kierskim zbudowano ścieżkę i dojścia do pomostów oraz wiatę z ławkami i stołami. Pojawiły się też leżaki stacjonarne, ławki i kosze na śmieci, także z naturalnego drewna. Na plaży Smoczej – także nad jeziorem Kierskim – stanęła wiata z ławkami i stołami oraz stanowisko do food-trucka. Plac zabaw uzupełniono o nowe urządzenia: karuzelę i bujak.

Wiata z ławkami i stołami powstała także na plaży Malibu nad jeziorem Strzeszyńskim. Pojawiły się tam leżaki stacjonarne, parasole plażowe, ławki i kosze na śmieci. Zrewitalizowane zostało oświetlenie. Aby miejsca wypoczynku mieszkańców nie szpeciły nieestetyczne, a niezmiernie potrzebne duże, metalowe kosze na śmieci, ustawiono obudowy na śmietniki.

Na plaży Dzikiej nad jeziorem Rusałka, oprócz wiaty z ławkami i stołami, zrewitalizowano ścieżkę spacerową i odtworzono odwodnienie. Wzdłuż dróżek leśnych Szlaku Trzech Jezior ustawiono dodatkowo 30 ławek i koszy na śmieci.

– Kontynuacja projektu w postaci Plażojady 2 pozwoliła nie tylko dokończyć rewitalizację plaż nad Rusałką, jeziorem Strzeszyńskim i Kierskim, ale również rozszerzyć jej zakres, m.in. poprzez leśne kosze i ławki wzdłuż leśnych tras pieszo-rowerowych czy drewniane ławki i leżaki na Plaży Parkowej. Bardzo ważnym elementem który udało się wykonać, może mniej widocznym ale niezwykle ważnym jest wykonanie oświetlenia i monitoringu na plażach: Malibu, Parkowej i Smoczej. To inwestycja bardzo potrzebna, zwiększająca bezpieczeństwo i stanowi niezwykłą wartość dodaną rejonu zachodniego klina zieleni. Warto podkreślić, że realizacja projektu "Plażojada 2" oraz "Modernizacja kąpieliska w Kiekrzu oraz terenów przyległych" była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy ze Spółką Poznańskie Inwestycje Miejskie – mówi mówi Małgorzata Paluszczak-Ćwiertnia.

Nad wykonaniem zadania czuwały PIM oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Poza realizacją projektów w ramach PBO, POSiR zrealizował także dodatkowe inwestycje nad poznańskimi jeziorami, np. molo i pomosty do cumowania łodzi nad Rusałką czy marinę w Kiekrzu.

Przypominamy, że do 20 listopada trwa głosowanie w ramach PBO 2021. To odbywa się drogą elektroniczną – w Serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2021. Tam też można znaleźć listę wszystkich projektów. Każdy może oddać maksymalnie 4 głosy – dwa na projekt ogólnomiejski (w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu) i dwa na rejonowe.

plaża nad jeziorem Kierskim (fot. Adam Ciereszko)
plaża nad jeziorem Kierskim (fot. Adam Ciereszko)
plaża nad jeziorem Kierskim (fot. Adam Ciereszko)
plaża nad jeziorem Kierskim (fot. Adam Ciereszko)
plaża nad jeziorem Strzeszynskim (fot. Adam Ciereszko)
plaża nad jeziorem Strzeszynskim (fot. Adam Ciereszko)

AJ / poznan.pl