Aktualności

Najświeższe informacje

Baner wydarzenia

Spektakl jest bezpłatny, obowiązują zaproszenia, które otrzymać można w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) oraz w wersji online na stronie internetowej www.goingapp.pl oraz w aplikacji Going. Wydarzenie potrwa około godziny. Poniżej prezentujemy pełen jego opis. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

Wydarzenie

27.08, g. 20:30-21:30 / Distant Horizons, Pascal Marquilly, Gustavo Carvalo / Generator Malta / pokaz filmu z koncertem fortepianowym na żywo.

Jezioro Maltańskie (meta) / bezpłatne wejściówki dostępne od 14 sierpnia godz. 17:00 w Centrum Informacji Kulturalnej oraz w wersji online na stronie internetowej www.goingapp.pl oraz w aplikacji Going / pokaz filmu i debata.

Film z koncertem fortepianowym na żywo i katastrofą klimatyczną w tle

Zapraszamy na film Distant Horizons inspirowany twórczością Tadeusza Kantora z koncertem fortepianowym na żywo na mecie Jeziora Malta. Francuski artysta wizualny Pascal Marquilly przez dwa lata filmował tę samą scenę – 50 krzeseł ustawionych przodem do morza, a na nich 50 mieszkańców lądów, które zostały lub zostaną skonfrontowane ze wzrostem poziomu wody w wyniku globalnego ocieplenia. W projekcie bierze udział pianista Gustavo Carvalho, który na żywo gra koncert fortepianowy Jana S. Bacha z fragmentami kompozycji Györgya Kurtága. 27 sierpnia o godz. 20:20 na mecie toru regatowego Jeziora Malta zaprezentują ujęcie z linii brzegowej w Dunkierce, na granicy plaży Malo-les-Bains. Na pokaz obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 14 sierpnia w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) oraz online w aplikacji Going.

50 krzeseł na brzegu morza
50 krzeseł ustawionych w prostokąt
50 krzeseł przodem do morza
50 osób siedzi na krzesłach. Czekają
W niemym balecie…
50 osób przodem do morza. Patrzą w morze…
Powoli narasta przypływ…
Morze wzbiera. Nieubłaganie…
Fale obmywają ciała…
50 osób zanurzonych w wodzie patrzy w morze…
Morze wzbiera, ogarnia przestworze piasku…
Morze zalewa oczy, pochłania ciała…

W latach 2014 – 2016 Pascal Marquilly, francuski artysta wizualny, w różnych częściach świata, m.in. na północy Francji, Nowej Kaledonii, archipelagu Vanuatu i w Saint-Louis w Senegalu, filmował tę samą scenę. 50 krzeseł ustawionych przodem do morza, a na nich 50 mieszkańców i mieszkanek lądów, które zostały lub zostaną skonfrontowane ze wzrostem poziomu wody w wyniku globalnego ocieplenia. Jedno kilkudziesięciominutowe ujęcie w trakcie przypływu. Bez montażu. Nieruchomy kadr. Do projektu dołączył Gustavo Carvalho, brazylijski pianista, który stworzył do filmów ścieżkę dźwiękową – koncert fortepianowy Jana S. Bacha z fragmentami kompozycji Györgya Kurtága, na żywo towarzyszący pokazom.

W ramach Generatora Malta zaprezentujemy ujęcie z linii brzegowej w Dunkierce, na granicy plaży Malo-les-Bains. Dunkierka jest miastem przemysłowym, które zalicza się do miast wysokiego ryzyka środowiskowego. Jednym z głównych zagrożeń jest zalanie. Ludzie „wygrali” wprawdzie z morzem, instalując system wewnętrznych kanałów, które rozprowadzają wodę na ląd. Ale ryzyko przemysłowe w połączeniu z podnoszącym się poziomem wód Morza Północnego sprawiają, że Dunkierka i jej mieszkańcy są nieustająco w niebezpieczeństwie.

– Ujęcie nagrywaliśmy w dniu bardzo wysokiego przypływu. Ale nie było wówczas wiatru, co jest bardzo rzadkie na tych plażach. To nadało filmowi unikatowy charakter – powolne podnoszenie się wód, bez spektakularnego efektu – komentują artyści.

Projekt Marquilly’ego i Carvalho pokazuje, że katastrofa klimatyczna nie przychodzi nagle, nie jest punktem kulminacyjnym albo momentem przełomowym. Warunki życia ludzi na Ziemi zmieniają się powoli, jak przypływ czy fale morskie, które stopniowo podmywają fundamenty ludzkich struktur. Projekt angażuje społeczności zalewanych miast i wysp, pokazując coś jeszcze: konsekwencje braku działań ze strony ludzi. Niedziałanie jest działaniem.

Projekt został wyłoniony w ramach otwartego naboru do programu Generatora Malta Woda jest tobą w ramach Malta Festival Poznań 2020.

Artyści

Pascal Marquilly jest pisarzem, reżyserem i artystą wizualnym, który realizuje transdyscyplinarne prace łączące wszystkie elementy obrazu. Stanowią one podstawę instalacji kwestionujących współczesną rzeczywistość społeczno-polityczną. Jego metoda poddaje w wątpliwość mechanizmy interpretacji, ideę wspólnoty oraz w szczególności nasz stosunek do przyrody, ekologii i do żywiącej nas ziemi. Jako artysta związany jest z Group A - Cultural Cooperative.

Gustavo Carvalho studiował pod kierunkiem Olega Maisenberga na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej oraz pod kierunkiem Elissy Virsaladze w Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Jest zwycięzcą II Konkursu Muzycznego im. Nelsona Freiry (Rio de Janeiro). Carvalho występował na prestiżowych scenach muzycznych, m.in., w Tonhalle w Zurychu, Palau de la Musica w Barcelonie, Musikverein w Wiedniu, Auditorium du Louvre w Paryżu, Philharmonie am Gasteig w Monachium oraz w Sali Wielkiej Konserwatorium Moskiewskiego. Jego zainteresowanie muzyką współczesną zaowocowało współpracą z kompozytorami takimi jak Samir Odeh-Tamimi, Harry Crowl, Sérgio Rodrigo i György Kurtág.