Zawodniczki Memoriału Bronisława Szwarca na starcie biegu

W zawodach brali udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Poznania i powiatu poznańskiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

O zawodach

Pierwsza edycja memoriału miała miejsce już w roku 1945 - w latach osiemdziesiątych zaprzestano organizacji, a Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska” oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji wznowiły organizację Memoriału w 2022 roku.

O patronie

  • Urodził się 24 sierpnia 1905 roku w Poznaniu. Karierę sportową rozpoczął w 1922 r w Klubie Sportowym „Warta”, jako piłkarz, a później swoje zainteresowania sportowe skoncentrował na biegach średnich i długodystansowych.
  • Po zakończeniu kariery sportowej pracował, jako Prezes w Poznańskim Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki. Przyczynił się do rozwoju Lekkiej Atletyki na terenie Wielkopolski, tworząc między innymi ośrodki POZLA w Gnieźnie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim.
  • Od pierwszych dni okupacji hitlerowskiej włączył się do ruchu oporu. Został komendantem Obwodu Narodowej Organizacji Bojowej – Łazarz (pseudonim „Świerk”). W grudniu 1940 roku aresztowany przez Gestapo, więziony w Forcie VII, we Wronkach, Brzegu i Wrocławiu. Za działalność konspiracyjną stracony w 1942 roku.
  • Patron SP nr 51 w Poznaniu, która tradycyjnie współorganizuje biegi.
Zawodnicy Memoriału Bronisława Szwarca na starcie biegu
Przedstawiciele Miasta Poznań oraz POSiR podczas ceremonii otwarcia zawodów