mural - wizualizacja

– To wspólna idea Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. – Dzięki kreatywności studentów droga z Sołacza na Golęcin wzbogaci się o atrakcyjny plastyczny akcent. Cieszymy się, że pomysł spodobał się również Zarządowi Dróg Miejskich, który odpowiada za to miejsce.

Murale były projektowane w ramach zajęć na UAP pod opieką wykładowców: Wojciecha Hoffmanna, Marcina Markowskiego, Mateusza Kokota i Grzegorza Myćki. Studenci podzielili się na sześć zespołów. Trzy z nich pracowały nad muralem, którego motywem przewodnim był Golęcin, pozostałe trzy miały przedstawić swoją wizję Sołacza. Ostatecznie do realizacji wybrano dwa projekty. Efektem prac są nie tylko murale, ale także animacje. Będzie je można obejrzeć po zeskanowaniu smartfonem kodu QR, który pojawi się na ścianach tunelu. Kod QR umożliwi również wszystkim ciekawskim zapoznanie się z historią Sołacza i Golęcina. Malowanie tunelu odbędzie się w maju.

– W przenoszeniu projektu na ściany wezmą udział studenci, ale chcielibyśmy również zaprosić do pomocy poznaniaków. Jeżeli pozwolą na to przepisy związane z pandemią koronawirusa, akcja będzie mogła przybrać formę "społecznego malowania" – ujawnia Łukasz Miadziołko.

Po jednej stronie tunelu pod ul. Niestachowską pojawią się motywy kojarzone z Sołaczem – m.in. park, mostki na Bogdance, łabędzie. Mural zdobiący przeciwną ścianę przypomni poznaniakom, że Golęcin to miejsce, w którym harmonijnie koegzystują sport i natura.