Piłkarka i trzech piłkarzy na boisku

Zainaugurowany w 2012 Euroasmus And Friends Cup w tym roku odbył się po raz 10! W imprezie wzięło udział 80 studentów z kilkunastu krajów z całego świata. Bo choć występujących drużyn było 8: Algieria, Chiny, Kanada, Liban, Uzbekistan, Turcja, Włochy i Polska, to w niektórych z nich grali również reprezentanci innych narodowości (zgodnie z regulaminem w 10 zespole międzynarodowych studentów studiujących w Poznaniu co najmniej 4 zawodników musiało być obywatelami tego kraju. Tylko 1 zespół mógł reprezentować konkretne państwo).

„Dziękujemy bardzo! Świetna organizacja! Rozmawiałem z ludźmi z każdej drużyny i bardzo im się podobało, każdy czuł się jak w domu.” – słowa Jakuba, kapitana reprezentacji Polski, są miłym zwieńczeniem emocji, które towarzyszyły uczestnikom Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Euroasmus And Friends Cup 2023, który w czwartek 12 października odbył się na boisku Ośrodka POSiR Rataje.

Piłkarze na boisku

Wśród uczestników w drużynie Włoch zagrała także kobieta, Denise, która pochwaliła się, że kiedyś przez 6 lat trenowała futsal i tak skomentowała swój udział - „Sport to moja pasja od dziecka. Po raz pierwszy biorę udział w tym turnieju ale naprawdę mi się tutaj podoba i dobrze się bawię”.

W sumie w ciągu dnia rozegranych zostało 16 spotkań, które początkowo toczyły się w dwóch grupach. Następnie 4 najlepsze zespoły awansowały do półfinałów, po to by na końcu zmierzyć się w meczach o 3 miejsce i w wielkim finale. W nim wystąpiły drużyny z Polski i Włoch. Po trwającym 2 x 8 minut spotkaniu i strzeleniu 3 bramek to biało-czerwoni mogli ostatecznie wznieść do góry puchar dla najlepszej drużyny wygrywając 3:1. Jeszcze bardziej zacięty okazał się mecz o trzecie miejsce, w którym naprzeciwko siebie stanęli zawodnicy z Libanu i Algierii. Po regulaminowym czasie gry na tablicy widniał wynik 1:1 co oznaczało serię rzutów karnych. W niej więcej zimnej krwi zachował Liban ostatecznie zwyciężając 1:1 (2:0).
„Jestem naprawdę wdzięczny za ten turniej. Był pełen różnorodności, a wszyscy uczestnicy byli mili i przyjaźni” - skomentował Furkan z Turcji.

Zdjęcie zbiorowe uczestników

Razem gramy, razem kibicujemy, razem świętujemy!

Euroasmus And Friends Cup od lat cieszy się wielką popularnością wśród zagranicznej społeczności akademickiej. Zorganizowane po raz pierwszy w 2012 roku, z okazji odbywających się w Poznaniu Mistrzostw Europy rozgrywki, do dzisiaj przyciągają wielu chętnych uczestników i pokazują, że dziedzictwo UEFA Euro 2012 jest wciąż żywe. Turniej spełnia też inną funkcję: integruje studentów z całego świata, uczących się w Poznaniu oraz promuje miasto na cały świat, dzięki obszernym fotorelacjom na portalach społecznościowych.

„Dziękujemy za dobrze zorganizowane Mistrzostwa. Miałem szczęście i radość reprezentować nasz kraj w Polsce. Dziękuję!” - Nedjm z Algierii.

Do zobaczenia za rok!

www.poznan.pl

Organizator: Wielkopolska Pracownia Pomysłów

Partnerzy i sponsorzy: Miasto Poznań, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie ESN UAM Poznań, Polski Związek Piłki Nożnej, KKS Lech Poznań, Cuba Libre, Organic Fitness Club, Vemat

Materiały organizatora