Hala C POSiR - rozładunek ciężarówki z darami

Otrzymana pomoc jest reakcją na apel o wsparcie, jakie wystosował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania do Belita Onaya, nadburmistrza Hanoweru. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. 

– W chwilach wielkiej potrzeby człowiek jest myślami z tymi, którzy są mu bliscy. Dotyczy to oczywiście naszych miast partnerskich bezpośrednio dotkniętych obecną sytuacją. W momencie wybuchu wojny w Ukrainie, od razu pomyślałem o Poznaniu. Dlatego jestem bardzo wdzięczny za wiadomość o sytuacji w Twoim mieście – podkreśla Belit Onay, nadburmistrz Hanoweru w liście do Jacka Jaśkowiaka. – Naszym wspólnym wielkim zadaniem jest teraz przyjęcie tych, którzy szukają ochrony przed rosyjską napaścią, aby zapewnić im humanitarne warunki życia i stabilne perspektywy.

– Wartość partnerstwa mierzy się solidarnością w trudnych czasach. Na Hanower zawsze mogliśmy liczyć – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziś dojechał do nas transport 600 łóżek z wyposażeniem do spania i pakietów higieniczno-kosmetycznych. Rzeczy te pomogą nam zabezpieczyć lepsze warunki pobytu dla uchodźców z Ukrainy. W drogę powrotną autokary mogą zabrać ze sobą do 100 Ukraińców, a na miejscu w Hanowerze będą na nich czekać zakwaterowanie, wyżywienie, wsparcie finansowe oraz opieka organizacji pomocowych i pracowników socjalnych.

Nowe punkty noclegowe dla uchodźców

Przywiezione do stolicy Wielkopolski łóżka zostaną wykorzystane w przygotowywanych obecnie nowych punktach noclegowych dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Miejsca te powstają na obiektach POSiR: w hali C przy ul. Spychalskiego a także w Kiekrzu przy ul. Chojnickiej. Dodatkowy punkt organizowany jest także w hali należącej do Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Dożynkowej. W każdym z nich schronienie znajdzie do 150 osób. Oprócz noclegu uchodźcy będą mogli tam zjeść ciepły posiłek, skorzystać z prysznica, wyprać swoje rzeczy. Miejsca te zostaną uruchomione do końca tego tygodnia. 

Zgodnie z poleceniem wojewody wielkopolskiego za organizację punktów odpowiadać będzie Miasto Poznań. Na miejscu pomoc świadczyć będą wolontariusze. 

Wcześniej Miasto udostępniło na punkty noclegowe dwa pawilony na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, halę Arena oraz camping Malta, gdzie schronie może znaleźć ponad 1500 osób. W planach jest także otwarcie kolejnego punktu na terenie POSiR Golęcin dla 38 uchodźców.

Hala C POSiR - Dary zgromadzone na hali
Hala C POSiR - Wolontariusze przy pracy nad organizacją miejsc noclegowych
Hala C POSiR - Wolontariusze przy pracy nad organizacją miejsc noclegowych

JZ/poznan.pl