fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek

Już po raz piąty Miasto Poznań i Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zaprosiły najlepszych zawodników z całej Polski do udziału w turnieju siatkówki plażowej. Gdańsk, Rzeszów, Białystok, Warszawa, Kraków czy Cieszyn to tylko niektóre miasta, których reprezentacje podziwiali kibice na Basenie Letnim Chwiałka. W tym roku turniej zyskał rangę międzynarodową – w zawodach udział wzięli gracze pochodzący z Ugandy, Nigerii, Brazylii i Ukrainy.

Fakt, że podczas zapisów na Chwiałkę Volley 2020 miejsca rozeszły się w ekspresowym tempie, a w zawodach wystartowali zawodnicy z całego świata jest dla nas potwierdzeniem, że impreza zdobyła w środowisku renomę – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. – W tym roku obok poziomu sportowego kluczowy był dla nas aspekt bezpieczeństwa wszystkich uczestników w kontekście warunków sanitarnych, w jakich przyszło nam organizować imprezę. Dziękuję wszystkim zawodnikom za zrozumienie i dostosowanie się do wytycznych – dodaje.

Wicemistrzynie sprzed roku wygrywają turniej

W kategorii żeńskiej kibice byli świadkami niezwykle wyrównanej rywalizacji. Już w drugiej rundzie los zestawił przeciwko sobie późniejsze finalistki Chwiałki Volley 2020 – Monikę Gajtkowską i Gabrielę Puławską z Poznania oraz Pauliny – Sdebel i Wiśniewską z Wrocławia. W tym spotkaniu zdecydowanie lepsze były miejscowe, które ograły rywalki 21:12. W finale w pierwszej partii mieszkanki Poznania potwierdziły swoją świetną formę, ale w kolejnych dwóch setach minimalnie lepsze były ubiegłoroczne wicemistrzynie siatkarskiego cyklu organizowanego przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. – To nasza kolejna wizyta w stolicy Wielkopolski, która kończy się na podium – mówi zadowolona Paulina Sdebel. – Nie mamy nic przeciwko żeby w przyszłym roku było podobnie – dodaje Paulina Wiśniewska.

Trzecie miejsce zajęły Agnieszka Krawczyk z Krakowa i Adrianna Gaś z Cieszyna, które w meczu o brąz pokonały Kamilę Płaczek z Jankowa Przygodzkiego i Sylwię Kwaśnik z Poznania.

Pary z Wielkopolski zdominowały miksty

Wiele z zespołów rywalizujących w turnieju pań zdecydowało się również na grę w kategorii par mieszanych. Przed turniejem wśród faworytów organizatorzy wskazywali na pary Kamila Płaczek (Janków Przygodzki) i Michał Muszyński (Wilczyn) oraz Monika Gajtkowska (Poznań) i Damian Marcjan (Września). Obie drużyny spisały się w tej roli znakomicie i spotkały się w finale. Kibice zgromadzeni na Basenie Letnim Chwiałka spodziewali się niezwykle zaciętego pojedynku, jednakże wbrew oczekiwaniom mecz ten był dość jednostronny. – Prawdziwym wyzwaniem było rozegranie jednego dnia turnieju żeńskiego i mikstów. Jestem bardzo zadowolona z osiągniętych wyników – mówi Monika Gajtkowska, która do drugiego miejsca w turnieju żeńskim dołożyła złoto w mikstach. – Od samego rana gra układała nam się wprost koncertowo, co przyniosło efekt w postaci pierwszego miejsca w turnieju. Jestem bardzo zadowolony z naszej postawy – wtóruje partnerce Damian Marcjan. Na najniższym stopniu podium stanęli Anna Lipińska z Warszawy oraz Michał Głowacki z Białegostoku, którzy w ostatnim swoim spotkaniu pokonali Karolinę Bugiel z Bornego Sulinowa oraz Przemysława Bogutę z Międzyrzecza.

Tour de Pologne w wykonaniu złotych medalistów

W niedzielę do rywalizacji przystąpiły 32 zespoły męskie. Rywalizacja obfitowała w wiele niezwykle wyrównanych spotkań, w których czasem jeden błąd decydował o końcowym wyniku. Od samego rana największe wrażenie robiła gra Tomasza Jaroszczaka z Suchego Lasu oraz Kamila Warzochy z Rzeszowa oraz Marcina Szczechowicza ze Zbąszynia i Kamila Radzikowskiego z Olsztyna. Obie drużyny bez porażki zameldowały się w finale, w którym bezkonkurencyjni okazali się być reprezentanci województw Wielkopolskiego i Podkarpackiego. – Przejechałem ponad 600 kilometrów żeby móc wziąć udział w Chwiałce Volley, ale jestem bardzo zadowolony, że zdecydowałem się na tę podróż. Jestem pod dużym wrażeniem infrastruktury na Basenie Letnim Chwiałka, marzę o takim obiekcie u siebie – komentuje na gorąco Kamil Warzocha. – W sobotę wieczorem zakończyłem rywalizację w turnieju Mistrzostw Polski w Kołobrzegu, więc mimo że mieszkam w Poznaniu, również miałem kilkaset kilometrów do przejechania. Warto było - dodaje Tomasz Jaroszczak, najlepszy zawodnik turnieju.

Wartościowe nagrody

Organizatorzy wręczyli najlepszym drużynom gratyfikacje finansowe, puchary oraz nagrody ufundowane przez sponsorów wydarzenia – Profi Lingua, Przystań Med i Cisowianka – oraz patronów medialnych – Napiachu.pl, Radio Poznań i Radio Afera. Chwiałka Volley 2020 była drugą odsłoną Wielkopolskiego Wielkiego Szlema – plażowego porozumienia pomiędzy inicjatorami największych imprez siatkarskich w regionie. Przed nami kolejne sportowe emocje związane z Plażą Wrze (8-9 sierpnia) oraz turniejem Piach i Podróże (15-16 sierpnia), które odbędą się odpowiednio we Wrześni i na Oddziale Rataje Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Chwiałka Volley 2020 - turniej mikst (fot. B. Guziałek)
Chwiałka Volley 2020 - turniej mikst (fot. B. Guziałek)
Chwiałka Volley 2020 - turniej mikst (fot. B. Guziałek)
Chwiałka Volley 2020 - turniej męski (fot. B. Guziałek)
Chwiałka Volley 2020 - turniej męski (fot. B. Guziałek)
Chwiałka Volley 2020 - turniej męski (fot. B. Guziałek)
Chwiałka Volley 2020 - turniej męski (fot. B. Guziałek)
Chwiałka Volley 2020 - turniej męski (fot. B. Guziałek)
Chwiałka Volley 2020 - turniej męski (fot. B. Guziałek)