Aktualności

Najświeższe informacje

Rysunek - sześć wesołych buziek tworzących rodzinę. Tata, mama, babcia, trójka dzieci. Napis Poznańskie Dni Rodziny. Data wydarzenia i logotyp OK Poznań.

To już 12. edycja wydarzenia, które od lat łączy pokolenia w stolicy Wielkopolski. Jak zwykle program wydarzeń Poznańskich Dni Rodziny jest niezwykle różnorodny. Od 18 do 29 maja na mieszkanki i mieszkańców Poznania w każdym wieku czekały będą dziesiątki warsztatów, wykładów, konkursów i spektakli. W ich organizację jak zwykle włączyły się poznańskie organizacje pozarządowe, a także poznańscy przedsiębiorcy.

Tym razem hasłem przewodnim jest "Vivat Rodziny Zastępcze". W ten sposób Miasto chce je docenić i zwrócić uwagę na wysiłek, jaki podejmują, by pomóc dzieciom w szczególnie trudnych momentach ich życia. Podczas wydarzeń plenerowych będzie można natknąć się na specjalne punkty eksperckie, w których będzie można dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać rodzicem zastępczym.

- Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, do wzięcia udziału w Poznańskich Dniach Rodziny - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Kalendarz wydarzeń jest bogaty i został przygotowany tak, by każdy znalazł w nim coś dla siebie. W akcję zaangażowały się także poznańskie instytucje: Centrum Szyfrów Enigma, Brama Poznania, CK Zamek, palmiarnia, ogród zoologiczny i POSiR, zapraszając na specjalny weekend ze zniżkami. To świetna okazja, by spędzić czas z dziećmi i wnukami. POSUM z kolei pomoże zadbać o zdrowie. W tym roku będziemy szczególnie promowali rodzicielstwo zastępcze, bo dzieci potrzebujących wsparcia i opieki mamy niestety nadal zbyt wiele.

Zabawa w parku dla małych i dużych

Tegoroczne Poznańskie Dni Rodziny rozpoczną się w najbliższą sobotę w parku im. Jana Pawła II. Tam w samo południe jednej z poznańskich rodzin zastępczych oficjalnie wręczone zostaną klucze do Miasta.

- Przygotowaliśmy Wielki Piknik Rodzinny. Przez niemal całą sobotę będziemy czekali w parku Jana Pawła II z dziesiątkami atrakcji, które podzielone zostały na kilka stref tematycznych - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Piknik rozpoczyna Poznańskie Dni Rodziny, a ich finał, czyli Dzień Dziecka, odbędzie się 29 maja na Wolnym Dziedzińcu placu Kolegiackiego.

Wydarzenie będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i tłumaczone na polski język migowy. W sobotę na terenie parku stanie scena, na której przez cały dzień będzie można posłuchać koncertów, obejrzeć spektakl Teatru Mozaika "Pszczoły to mistrzynie" czy na własne oczy zobaczyć pokaz magii.

W strefie aktywności dla rodzin chętni odkryją tajemnice robotów i poznają swoje możliwości w sporcie. W strefie dla dzieci najmłodsi będą mogli zapleść sobie warkoczyki, pomalować twarze bezpiecznymi farbami oraz zdobyć brokatowe tatuaże. Młodzi przyrodnicy dowiedzą się więcej o naturze, a miłośnicy zagadek sprawdzą swoje możliwości w łamaniu szyfrów.

Dla starszych uczestników przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz miejskich jednostek przygotowali "Forum Rodziny" - czyli cykl miniwykładów dotyczących rozwoju dzieci. To okazja, by zdobyć przydatną wiedzę w przyjaznej atmosferze. Z kolei babcie i dziadkowie znajdą dla siebie wiele atrakcji w strefie seniora.

Przez cały czas trwania pikniku będzie można kupić wyjątkowe rękodzieło na Targu Familijnym. Swoją ofertę przedstawią tam podmioty ekonomii społecznej. To szansa, by zdobyć przedmioty, które powstają w ramach przedsiębiorstw społecznych, spółdzielni socjalnych czy podczas warsztatów terapii zajęciowej. Każdy zakup wesprze zatrudnienie osób ze szczególnymi potrzebami i działania statutowe organizacji pożytku publicznego.

W parku nie zabraknie też strefy gastronomicznej i foodtrucków oraz dmuchańców dla dzieci. Miasto zachęca, by na teren imprezy przyjechać komunikacją miejską.

Bogate kalendarium, atrakcyjne zniżki i bezpłatne badania

Kalendarium Poznańskich Dni Rodziny to bogata oferta propozycji dla osób w każdym wieku. Do tej pory znalazły się w nim dziesiątki spotkań, w tym między innymi bezpłatny warsztat dla rodziców i opiekunów "Nastolatki - sztuka komunikacji", który odbędzie się 22 maja. Jego uczestnicy dowiedzą się, jak być dobrym sparingpartnerem dla swojego dziecka i poznają typowe błędy w komunikacji. Ciekawym punktem programu będą również warsztaty "Wypalenie rodzicielskie, czyli jak zadbać o siebie, by być dostępnym dla dziecka" (23 maja). To propozycja dla rodziców dzieci od 11 do 14 roku życia. Do kalendarium cały czas dołączają nowe wydarzenia, a oferta jest na bieżąco aktualizowana. Szczegóły na stronie poznan.pl/poznanskiednirodziny.

PDR to także dobra okazja, by zadbać o zdrowie. 25 maja w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych odbędzie się Biała Sobota. Od godz. 9:00 do 13:00 będzie tam można skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz badań profilaktycznych i porad specjalistów. Na terenie POSUM pojawi się też strefa gier i zabaw dla całych rodzin - ich tematyka związana będzie ze zdrowiem i ekologią.

- Będzie można np. wykonać EKG i zmierzyć ciśnienie krwi, zbadać słuch i wzrok, a także sprawdzić ryzyko osteoporozy - mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. - Specjaliści udzielą konsultacji dietetycznych, podpowiedzą, jak dbać o higienę jamy ustnej oraz nauczą udzielania pierwszej pomocy. Przygotowano też specjalistyczne porady farmaceutyczne dla seniorów dotyczące problemu wielolekowości i samoleczenia.

Poznańskim Dniom Rodziny towarzyszył będzie również "Weekend zniżek z OK Poznań". 25 i 26 maja z aktywną kartą OK Poznań będzie można skorzystać ze specjalnej oferty - biletu rodzinnego do Nowego Zoo za symboliczną złotówkę (według cennika jego wartość wynosi 115 zł). Uwaga: w ten weekend warto wybrać się do zoo komunikacją miejską, a nie samochodem. Dostępne będą także inne zniżki i rabaty oferowane przez partnerów programu, w tym palmiarnię, miejskie baseny POSiR, Centrum Szyfrów Enigma, CK Zamek czy Bramę Poznania. Do wielu miejsc będzie można kupić bilety rodzinne za połowę standardowej ceny. Będą one dostępne w kasach instytucji, a w przypadku zoo i palmiarni będzie je można kupić również online.

To oferta dla osób, które mają kartę OK Poznań - czyli rozliczyły swój podatek na rzecz stolicy Wielkopolski, zapisały się do programu i zaktualizowały status podatnika w aplikacji poprzez załączenie pierwszej strony swojego PIT-a. Można to zrobić online przez stronę okpoznan.pl lub w jednym z Punktów Obsługi Klienta. Punkt przy ulicy Głogowskiej 16 (naprzeciwko Dworca Zachodniego) będzie dodatkowo otwarty w sobotę (25 maja) w godz. 10:00-15:00. To szansa dla wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do OK Poznań, ale w tygodniu nie mają na to czasu. Szczegóły akcji zniżkowej dostępne są na stronie okpoznan.pl.

Radosny Dzień Dziecka na Wolnym Dziedzińcu

Poznańskie Dni Rodziny zakończą się oficjalnie 29 maja na Wolnym Dziedzińcu przy budynku urzędu miasta na placu Kolegiackim 17. Tam w godz. 11:00 - 14:00 mali poznaniacy i poznanianki świętować będą Dzień Dziecka.

Tego dnia wręczone zostaną także nominacje do Dziecięcej Rady Miasta. Młodzi radni zostaną wyłonieni spośród uczniów klas III - VIII szkół podstawowych oraz artystycznych, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym pt. "Poznań - moje podwórko". Nadal można się do niego zgłaszać - więcej informacji na stronie poznan.pl. Gdy już radne i radni Dziecięcej Rady Miasta oficjalnie otrzymają swoje nominacje, przejdą do sali sesyjnej urzędu, by tam porozmawiać
o najważniejszych dla nich sprawach.

Na dziedzińcu UMP będzie można także skorzystać z wielu atrakcji - dla dzieci przygotowano m.in. warsztaty taneczne, pokazy magii i puszczanie baniek mydlanych. Podobnie jak na otwarciu PDR - każdy będzie mógł zapleść sobie warkoczyki, pomalować twarz, a następnie zrobić sobie kolorowe zdjęcie w fotobudce. Pojawi się także kącik naukowy oraz czytelniczy, a także strefa dziennikarza.

AW