wizualizacja pływalni

– Osoby z południowo-zachodniej części Poznania znów będą miały blisko na basen. Wiem, jak ważny jest to projekt nie tylko dla mieszkańców Grunwaldu, ale także Jeżyc czy Łazarza – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Budowa tej pływalni pokazuje, że sport łączy, niezależnie od opcji politycznej. Tuż przed zeszłorocznymi wyborami otrzymaliśmy bowiem na ten cel rządowe dofinansowanie. Wielokrotnie mówiłem, że ta pływalnia powstanie. Była mowa o 2027 roku, ale wszystko wskazuje, że realna jest dużo wcześniejsza data – dodaje prezydent.

Podczas ekspertyzy starej pływalni, przeprowadzonej w 2019 roku, stwierdzono zły stan techniczny budynku hali basenowej i m.in. ze względu na znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian został on zakwalifikowany do rozbiórki.

wizualizacja pływalni

– Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca dokona rozbiórki starych obiektów i w ich miejscu wybuduje nowoczesną pływalnię, dostosowaną również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki – zapowiada Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowa kryta pływalnia wraz z zapleczem, przeznaczona zarówno do organizacji lokalnych imprez pływackich, jak i nauki pływania, będzie spełniała europejskie standardy. W nowym budynku zaprojektowano basen o długości 25 m i szerokości 16 m, z którego jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 96 osób, a także drugi, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5x9 m, mieszczący jednocześnie 30 osób. Powstanie też basen z hydromasażem.

wizualizacja pływalni

Użytkownicy będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun, a także pomieszczeń odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na działalność małej kawiarni. Swoje przestrzenie będzie miała administracja obiektu, instruktorzy, trenerzy i służby medyczne. Powstaną pomieszczenia magazynowe i gospodarcze, przeznaczone do obsługi infrastruktury technicznej.

W ramach inwestycji, której realizacja została dofinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w sąsiedztwie pływalni zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki i 26 miejsc postojowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzona zostanie nowa zieleń – graby, kosodrzewina i rozplenica japońska.

Podmioty, które są zainteresowane udziałem w postępowaniu przetargowym, swoje oferty mogą składać do 4 marca.

wizualizacja pływalni

źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie