Tor regatowy Malta

2023 rok będzie niezwykle ważny dla naszych zawodników ponieważ podczas rozgrywanych w niemieckim Duisburgu Mistrzostw Świata (23 – 27 sierpnia) oprócz medali będą walczyli również o kwalifikacje do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Dlatego start w Poznaniu będzie świetną okazją do sprawdzenia formy.

W Pucharze Świata w Poznaniu wezmą udział zawodnicy z 44 federacji kajakowych: Algierii, Argentyny, Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Hong-Kongu, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kazachstanu, Kolumbii, Korei, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Singapuru, Słowenii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji, Taipei, Ukrainy, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.

– Poznań po raz kolejny organizuje duże międzynarodowe zawody. Malta pełna kibiców kajakarstwa jest jeszcze piękniejsza niż zwykle. Puchar Świata to nie tylko walka o medale, ale także początek rywalizacji o Igrzyska Olimpijskie. Do Poznania zjadą najwięksi zawodnicy i zawodniczki. Nasi zawodnicy i trenerzy są gotowi. Wiem, że potwierdzimy obecność w czołówce światowych wioseł. Czekamy tylko na piękną pogodę i kibiców. – Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Warto przypomnieć, że z zakończonego 14 maja w węgierskim Szeged Pucharu Świata reprezentanci Polski wrócili do kraju z ośmioma medalami i pod względem ich liczby zajęli drugie miejsce w generalnej klasyfikacji. Więcej mieli jedynie Węgrzy, bo 11.

– PŚ w kajakarstwie jest jedną z imprez rozgrywanych na torze, który jest ważnym elementem poznańskiego sportu. Poznań to miasto kajaków, a obiekt ten służy do osiągania coraz to lepszych wyników. – Ewa Bąk, Dyrektor Wydziału Sportu UMP.

– Wiemy, że jesteśmy dobrze przygotowani. Dziękujemy miastu za pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że dopisze nam pogoda i razem z kibicami stworzymy wielkie święto kajakarstwa, a za trzy lata tu w Poznaniu zorganizujemy Mistrzostwa Świata. – Ireneusz Pracharczyk, Dyrektor Generalny P. Świata.

W piątek, pierwszy dzień złoto dla biało-czerwonych wywalczyła Dominika Putto, która triumfowała w konkurencji K1 na 200 metrów. W sobotę w C2 1000 metrów srebro wywalczył poznański duet: Łukasz Witkowski i Dominik Nowacki. Po brąz w olimpijskiej konkurencji C1 1000 m popłynął Wiktor Głazunow. Srebro i brąz w K1 na 1000 metrów zdobywały odpowiednio Justyna Iskrzycka i Anna Puławska. W niedzielę z kolei srebro na olimpijskim dystansie K2 500 metrów wywalczyły Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. Po medal tego samego kruszcu sięgnęli w C2 na 500 metrów Aleksander Kitewski i Norman Zezula. Do tego w finale C2 Mix 500 metrów jako drudzy do mety dopłynęli Julia Walczak i Norman Zezula.

Program minutowy: https://wc23.domtel-sport.pl/?dzien=2023-05-26&impreza=6

Oficjalny kanał YouTube: WZKaj Official

Strona wydarzenia: https://worldcup2023.wzkaj.poznan.pl/

Mapa toru regatowego

Organizatorzy: Międzynarodowa Federacja Kajakowa ICF, Polski Związek Kajakowy, Wielkopolski Związek Kajakowy.

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania.

Patronat medialny: TVP Sport, TVP 3 Poznań, Głos Wielkopolski.

Partnerzy i Sponsorzy: Miasto Poznań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Toyota Ukleja, MPK, PKOl, PGE, Lotto, Domtel-Sport, Port Lotniczy Poznań-Ławica, POSiR, Plastex, Nelo, BracaSport, Jantex, Vajda, DanSprint, MaltaSki, Olimpijczyk, Duna Park Hotel, WSS, SISU, COS, AiO, ELMark Hale Namiotowe, Ksero Projekt, Agencja Ochrony Major, ARI 10