Aktualności

Najświeższe informacje

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych

– Szczepienia są jedyną drogą, która daje szansę na powrót do świata znanego sprzed pandemii – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Aktualnie, na potrzeby punktu zabezpieczone zostało 6600 dawek, które mamy wykorzystać do 26 maja. Potencjał tego miejsca jest jednak znacznie większy. Tygodniowo możemy tam przyjąć przynajmniej 7000 pacjentów. Dlatego mam nadzieję, że kolejna dostawa szczepionek trafi do nas jak najszybciej i punkt będzie mógł pracować pełną parą. 

Pierwszego dnia funkcjonowania punktu szczepionkę otrzymało 600 osób. Do piątku, 7 maja planowane jest szczepienie kolejnych 1600. Szczepienia prowadzone są preparatami firm AstraZeneca i Moderna. 

– Szczepienia idą bardzo sprawnie. Nie tworzą się duże kolejki. Mimo to ponawiam prośbę, żeby trzymać się wyznaczonych godzin. Do punktu przychodźmy maksymalnie 10 minut przed terminem. Osoby, które przyjdą za wcześnie, nie dostaną wcześniej szczepionki – mogą za to spowodować niepotrzebne kolejki. Pamiętajmy również o zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego – przypomina Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Punkt powstał, by zapewnić poznaniankom i poznaniakom maksymalną dostępność do szczepionek przeciw COVID-19. Może on działać przez 7 dni w tygodniu, po 12 godzin dziennie, pod warunkiem odpowiednio dużych dostaw preparatów. 

W tej chwili w Poznańskim Punkcie Szczepień Powszechnych wszystkie terminy do 26 maja są zajęte. Możliwość rezerwacji zostanie odblokowana, jak tylko do punktu dotrą kolejne dawki szczepionek. 

Jak się zarejestrować?

Przed przyjściem do punktu należy się zarejestrować. Są na to cztery sposoby.

  • Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Do zapisu wystarczy PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale każdy, kto go poda, otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można również zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. 
  • Drugi sposób to e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl. System zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Jeśli żaden z nich nie będzie pasował, można skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji przyjdzie powiadomienie SMS. Ważne: aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, warto mieć Profil Zaufany.
  • Trzecia możliwość to wysłanie SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: "SzczepimySie".
  • Czwarty sposób to rejestracja przez miejską infolinię Poznań Kontakt: pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Uwaga: przy rejestracji telefonicznej brany jest pod uwagę stan zdrowia osób zainteresowanych szczepieniem. Osoby zdrowe, sprawne fizycznie i mobilne będą zapisywane na Stadion Miejski. Osoby z chorobami przewlekłymi, z przeciwwskazaniami do szczepień, z ograniczoną sprawnością ruchową i dostępnością do transportu samochodowego będą zapisywane do punktu w szpitalu im. F. Raszei. Przy rejestracji zostanie wskazana data i godzina szczepienia. 

O czym pamiętać przed szczepieniem?

Przed przyjściem do punktu szczepień należy wydrukować i zgodnie z prawdą wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Zatajenie informacji może być niebezpieczne dla pacjenta. Osoby, które nie mogą wypełnić go w domu, będą mogły zrobić to na miejscu – przygotowano stoły i ławki, ale ze względów bezpieczeństwa trzeba mieć własny długopis. 

W dniu szczepienia należy przyjść do punktu nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty. Należy także pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego. 

Jak dojechać?

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych znajduje się na pierwszym poziomie stadionu. Winda będzie dostępna tylko dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi – mogą się one zgłosić (przy wejściu, przy schodach) do obsługi, która umożliwi skorzystanie z urządzenia.

Dla osób jadących samochodem: wjazd na parking wyznaczony został od strony ul. Ptasiej. Prosimy kierować się na parking D. Po wyjściu z samochodu trzeba przejść do strefy stadionowej, w kierunku wejścia na promenadę i do punktu szczepień. Parking jest bezpłatny dla pacjentów. 

Dla osób, które chcą przyjechać komunikacją miejską: najprościej wysiąść na przystanku "Stadion Miejski" – aby ułatwić dotarcie do celu, jego nazwa zostanie tymczasowo zmieniona na "Stadion Miejski – Punkt Szczepień". Zatrzymują się tam linie tramwajowe: 1,6,13,15 oraz autobusowe: 145, 163, 191 i 193. Do punktu najłatwiej dojść wprost ulicą Bułgarską.

Szczepienie

Każde podanie szczepionki jest poprzedzone kwalifikacją lekarską. Personel medyczny analizuje stan zdrowia i potwierdzi, czy w danym dniu można wykonać szczepienie. Ważne: jeśli zostaną zidentyfikowane przeciwwskazania lub inne zagrożenia dla zdrowia, szczepionka może nie zostać podana. Przeciwwskazaniem jest złe samopoczucie, temperatura i widoczne oznaki choroby.

Szczepionki podaje uprawniony do tego personel w zorganizowanych w punkcie gabinetach. Podawane będą wszystkie preparaty dopuszczone w rządowym programie, w zależności od ich dostępności.

Po szczepieniu

Każdy, kto przyjął już dawkę preparatu, kierowany jest do strefy poszczepiennej na obserwację – powinien tam pozostać przez kolejne 15 minut. W strefie tej są również obecni pracownicy i wolontariusze, którzy zapewniają opiekę i wsparcie. 

Po obserwacji należy przejść do pracowników obsługi, którzy czekają przy wyjściu. Tam każda osoba zostaje umówiona na termin szczepienia drugą dawką i otrzymuje potwierdzenie rejestracji. Uwaga: należy zachować kartonik z informacjami dotyczącymi terminów szczepień.

Dawki preparatów podają medycy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewniają urzędnicy miejscy wspierani przez żołnierzy WOT i wolontariuszy koordynowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Wielkopolska.

Działalność punktu jest finansowana z budżetu Poznania oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Najważniejsze informacje o punkcie szczepień można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/szczepienia.

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych
Poznański Punkt Szczepień Powszechnych
Poznański Punkt Szczepień Powszechnych
Poznański Punkt Szczepień Powszechnych
Poznański Punkt Szczepień Powszechnych
Poznański Punkt Szczepień Powszechnych
Poznański Punkt Szczepień Powszechnych
Poznański Punkt Szczepień Powszechnych
Poznański Punkt Szczepień Powszechnych

źródło: poznan.pl/AW/JZ