Już po raz dziewiąty Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają siatkarzy plażowych do udziału w Chwiałce Volley. Na kibiców czeka aż 6 dni sportowej rywalizacji w 6 różnych kategoriach - począwszy od Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które ruszyły dziś rano. Na wtorek i środę zaplanowano Licealiadę, od czwartku rozpoczną się rozgrywki seniorskie, w których jako pierwsi na boiska wybiegną mężczyźni, w piątek rozegrane zostaną turnieje masters (panowie od 45 roku życia) oraz mikst (pary mieszane). Impreza zakończy się w sobotę zawodami żeńskimi. Część młodzieżowa rozegrana zostanie na basenie letnim Chwiałka, od czwartku zawodnicy walczyć będą dodatkowo na boiskach Piach i Podróże, zlokalizowanych na Oddziale Rataje POSiR.

Turniej tradycyjnie będzie miał rangę międzynarodową. Bardzo cieszymy się, że Chwiałka Volley przyciąga nie tylko najlepsze pary z Polski, ale także reprezentantów m.in. Japonii, Chorwacji, Rwandy, Libanu, Ukrainy. Dzięki temu poznańska siatkarska młodzież może czerpać wzorce od fantastycznych zawodniczek i zawodników - mówi dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Łukasz Miadziołko.

Chwiałka Volley 2024 turniej męski

W czwartek punktualnie o godzinie 8:00 rozpocznie się turniej męski. Tytułu mistrzowskiego bronić będą Igor Ciemachowski oraz Piotr Groszek. Mieszkańcy Gdyni i Rzeszowa trenują w Poznaniu pod czujnym okiem Marcina Szczechowicza - gospodarza obiektu Piach i Podróże. Para ta zakończyła poprzedni sezon na 9 miejscu turnieju finałowego mistrzostw Polski i z optymizmem patrzy na kolejne siatkarskie lato. Ubiegłoroczni wicemistrzowie Polski i zdobywcy drugiego miejsca w poprzedniej edycji Chwiałki Volley -  Mateusz Podborączyński i Adam Lorenc - startują tym razem osobno. Podborączyński z CUK Aniołów Toruń (awans do 1. Tauron ligi) zagra w parze z Mateuszem Malinowskim z Bogdanki LUK Lublin (PlusLiga). Partnerem Lorenca (Cuprum Lubin) będzie Tomasz Wierzbicki. Uwagę kibiców przykują także zawodnicy ekstraklasowego GKS Katowice - Marcin Waliński i Wiktor Mielczarek. Wśród wielkopolskich par największe szanse na podium z mają Tymoteusz Juszczak i Oskar Laskowski reprezentanci SPS Konspol Słupca i Krishome Września. - W poprzednim sezonie z Markiem Suboczem udało nam się wywalczyć w Poznaniu 3 miejsce. Mam nadzieję, że tym razem również staniemy na podium - mówi Tymoteusz Juszczak. - Chwiałka Volley to jeden z pierwszych turniejów w sezonie, tak że trzeba bardzo szybko szlifować formę, żeby powalczyć tutaj o dobry wynik - dodaje Oskar Laskowski.

Chwiałka Volley 2024 turniej masters i mikst

W piątek od rana do rywalizacji przystąpią panowie urodzeni w roku 1979 i starsi. Ta kategoria zostanie rozegrana po raz pierwszy w historii Chwiałki Volley. Na liście startowej znajduje się wiele zgranych par, które regularnie walczą o medale mistrzostw Polski oldboyów we Wrześni. Swój bogaty turniejowy dorobek chciałby powiększyć Krzysztof Gałecki, który w Poznaniu wystąpi w parze z Robertem Nowakowskim. W walce o triumf liczyć się będą także Grzegorz Łakomy i Piotr Kłaczek oraz Adam Sadziak i Mariusz Balaszczuk. Wśród miejscowych par swoje szanse na triumf będą chcieli wykorzystać Jarosław Swoboda i Marek Paszkiewicz oraz Piotr Wojciechowski i Mariusz Kucharski, mistrzowie Wielkopolski kategorii masters kolejno z 2022 (Paszkiewicz i Swoboda) i 2021 roku (Kucharski i Wojciechowski).

Zanim oldboye zakończą swoją rywalizację, na piasek wybiegną pary mieszane. To najbardziej nieprzewidywalna i jednocześnie bardzo mocno obsadzona kategoria w siatkówce plażowej. W ubiegłym roku triumfowali Monika Jagła i Mateusz Wołowicz. Tym razem libero Mistrzyń Polski z Grupy Azoty Chemik Police zagra w duecie z Marcinem Matulisem. Apetyt na zwycięstwo mają również drudzy przed rokiem Paulina Wiśniewska (PMKS Nike Węgrów) i Marcin Waliński (GKS Katowice). W gronie faworytów znajdują się ponadto Magdalena Saad (Metalkas Pałac Bydgoszcz) i Tobiasz Kaniewski, Agnieszka Adamek (Levski Sofia) i Krzysztof Ralko, Izabela Zackiewicz i Oliver Bosnar oraz Paulina Bałdyga (Metalkas Pałac Bydgoszcz)  i Michał Muszyński (trener LUKS Wilki Wilczyn). Po raz pierwszy w Chwiałce Volley wystartują Dominika Taranko i Bartłomiej Taranko, którzy mogą pokrzyżować szyki faworytom.

Chwiałka Volley 2024 turniej żeński

W sobotę - w ostatnim dniu imprezy - do rywalizacji przystąpią panie. Najlepsze przed rokiem były zawodniczki AZS UAM Poznań, Justyna Czupryniak i Weronika Antczak. Aby powtórzyć swój sukces, będą musiały jednak wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. W gronie faworytek wymienić trzeba także Monikę Jagłę i Paulinę Bałdygę (3 miejsce w 2023), Agnieszkę Adamek z Jankowa Przygodzkiego i powracającą na piasek reprezentantkę Polski Aleksandrę Gromadowską (Volley Wrocław) oraz Joannę Wiatr i Małgorzatę Vlk. Bardzo mocne drużyny przyjadą z Warszawy: Magdalena Lewandowska i Dominika Taranko, Karina Jakuć i Izabela Zackiewicz czy Joanna Waszyńska, która wystąpi w parze z Wrocławianką Pauliną Wiśniewską. Wśród lokalnych par warto zwrócić uwagę między innymi na Klaudię Czaplińską i Kingę Schraube, Monikę Gajtkowską i Gabrielę Puławską oraz Klaudię Parczyńską i Jagodę Radzewicz. Poznańscy kibice z zaciekawieniem będą przyglądać się  najbardziej egzotycznemu duetowi w tej stawce - Aksanie Simanava z Białorusi i Sayi Niva z Japonii.

Chwialka Volley to bardzo wyczerpujący i intensywny turniej. Już od pierwszej piłki trzeba być mocno skoncentrowanym i dawać z siebie 100 procent, bo każdy punkt ma tutaj ogromne znaczenie - mówi pochodząca z Kotunii Weronika Antczak. - Ostro trenujemy, żeby powtórzyć zeszłoroczny sukces, lista zawodniczek jest jednak pełna bardzo mocnych zespołów. To dla nas bardzo istotne, żeby zmierzyć się z nimi już na początku sezonu, co pozwoli nam lepiej przygotować się do turniejów rangi mistrzostw Polski - dodaje Justyna Czupryniak, pochodząca z Turku.

Wartościowe nagrody

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali trofea dla najlepszych zespołów turnieju. Łączna pula nagród finansowych we wszystkich kategoriach wynosi ponad 11 tys. złotych, na zawodników czekają także atrakcyjne nagrody rzeczowe - między innymi piłki do siatkówki plażowej, bilety do Multikina, usługi fizjoterapeutyczne, treningi personalne i masaże w studio Przystań-Med oraz upominki od Miasta Poznań. Każdy uczestnik otrzyma atrakcyjny pakiet startowy, w którym znajdzie się między innymi profesjonalna koszulka lub top zawodniczy, piwo bezalkoholowe od Browaru Fortuna i woda od Kameny-Poznań. Komplet informacji o turniejach siatkówki plażowej organizowanych przez POSiR znajduje się na stronie www.chwialkavolley.posir.poznan.pl i w mediach społecznościowych Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji i Chwiałki Volley.

Impreza odbywa się przy wsparciu Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej. Wstęp na trybuny - zarówno na Basen Letni Chwiałka, jak i na Piach i Podróże są bezpłatne. W imieniu organizatorów - serdecznie zapraszamy do kibicowania najlepszym zespołom w Polsce, a także duetom zagranicznym.

Harmonogram turnieju Chwiałka Volley 2024:

  1. Poniedziałek 27.05: Igrzyska Młodzieży Szkolnej w siatkówce plażowej dziewcząt i chłopców rocznik 2009-2010 - basen letni Chwiałka
  2. Wtorek 28.05: Licealiada w siatkówce plażowej chłopców - basen letni Chwiałka
  3. Środa 29.05: Licealiada w siatkówce plażowej dziewcząt - basen letni Chwiałka
  4. Czwartek 30.05: Chwiałka Volley turniej męski - Piach i Podróże (eliminacje) oraz Chwiałka (eliminacje i finały)
  5. Piątek 31.05: Chwiałka Volley turniej masters +45 - Piach i Podróże (eliminacje) oraz Chwiałka (eliminacje i finały)
  6. Piątek 31.05: Chwiałka Volley turniej mikstów - Piach i Podróże (eliminacje) oraz Chwiałka (eliminacje i finały)
  7. Sobota 1.06: Chwiałka Volley turniej żeński - Piach i Podróże (eliminacje) oraz Chwiałka (eliminacje i finały)