Zwycięzca półmaratonu wbiega na metę
fot. Jakub Kaczmarczyk

Niesamowitym finiszem zakończył się 13. PKO Poznań Półmaraton. Po raz pierwszy w historii zwycięzca poznańskiej trasy Huseyidin Mohamed Esa złamał barierę jednej godziny (00:59:32)! W 60 minutach zmieścili się także drugi i trzeci zawodnik na mecie. Rekord trasy pobiła również pierwsza wśród pań Tabitha Gichia z Kenii (01:09:02). Druga na mecie, poznanianka Karolina Nadolska ustanowiła rekord Polski (01:09:18).

– Dzisiejsze rezultaty stawiają poznański półmaraton w absolutnej czołówce biegów ulicznych na świecie – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 13. PKO Poznań Półmaratonu. – Gratuluję wszystkim, zwłaszcza tym, którzy pobijali na naszej trasie swoje własne rekordy!

Walka wśród panów trwała do ostatnich kilometrów. Przez większość stawki prowadząca czwórka zawodników z Afryki trzymała się razem, a podział miejsc na podium miał miejsce na ostatnim kilometrze. Najszybszy wśród Polaków – Kamil Karbowiak – przybiegł na metę ponad cztery minuty po zwycięzcy, ustanawiając rekord życiowy (1:04:00).

Nieco inaczej wyglądała rywalizacja wśród pań, w której od początku na samotne prowadzenie wysunęła się Tabita Gichia, która nie oddała go do samego końca. Na podium oprócz Karoliny Nadolskiej towarzyszyła jej również Izabela Paszkiewicz.

Wspaniałe rezultaty uzyskiwali również pozostali zawodnicy, których w tym roku na linii startu, zlokalizowanej na ulicy Grunwaldzkiej w sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Poznańskich, było 4909. Umieszczony przy mecie biegu na placu św. Marka dzwon obwieszczający pobicie życiówki rozlegał się dziś bardzo często.

Pomimo pandemii udało się utrzymać międzynarodowy charakter imprezy. Na starcie stanęli reprezentanci i reprezentantki aż 27 państw. Mogli oni liczyć na gorący doping poznaniaków, którzy jak zwykle nie zawiedli. Do zagrzewania półmaratończyków po raz pierwszy w historii poznańskiego półmaratonu włączył się klub kibica Warty Poznań. Były z nami również kibicowskie zespoły Lecha Poznań, Międzynarodowych Targów Poznańskich, agencji EMIDA, PRO 366 oraz Kobiety Biegają. Atmosfera, którą stworzyli pomogła dotrzeć do mety 4897 zawodników.

Dziękujemy Biegaczom za fantastyczną atmosferę, liczny udział w imprezie i wspaniałe rezultaty. Gorące podziękowania należą się także sponsorom za wsparcie oraz kibicom za wspaniały doping.

Liczymy, że spotkamy się w kolejnych edycjach!

Zwycięzcy

Kobiety

miejsceImięNazwiskoKrajCzas
I Tabitha Gichia Kenia 01:09:02
II Karolina Nadolska Polska 01:09:18
III Izabela Paszkiewicz Polska 01:10:13

Mężczyźni

miejsceImięNazwiskoKrajCzas
I Huseyidin Mohamed Esa Etiopia 00:59:32
II Ayana Gizealew Abeje Etiopia 00:59:39
III Edmond Kipngetich Kenia 00:59:41

Nieoficjalne wyniki biegu można śledzić na stronie: https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/wyniki/

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję półmaratonu, który w 2022 roku wróci na swoje tradycyjne – wiosenne miejsce w kalendarzu (3.04.2022) oraz maratonu (16.10.2022).

Start półmaratonu. Tłum biegaczy wyrusza na trasę
Start półmaratonu. Tłum biegaczy wyrusza na trasę
 Trzech pierwszych zawodników na podium z kwiatami i nagrodami
Trzy pierwsze biegaczki na podium trzymają kwiaty
Kamil Karbowiak wbiega na metę
Zwyciężczyni półmaratonu przebiega przez taśmę wyznaczającą linię mety
Karolina Nadolska na mecie w towarzystwie dwóch mężczyzn