Chwiałka Volley 2020 turniej męski - siatkarze przy siatce (fot. B. Guziałek)
fot. B. Guziałek

O rozwoju i rosnącym znaczeniu imprezy świadczy tempo, w jakim organizatorzy zapełnili listy startowe. – Gdy w ubiegłym roku miejsca w zawodach skończyły się w niespełna minutę od otwarcia zapisów, postanowiliśmy w tegorocznej edycji podwoić liczbę zespołówmówi dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Łukasz Miadziołko. – Mimo to komplet uczestników znów uzyskaliśmy w niespełna 60 sekundpodsumowuje.

Rozgrywki zaplanowano w trzech kategoriach – męskiej, żeńskiej i mieszanej. Ze względu na większą obsadę turnieju zawody będą rozgrywane równocześnie po dwóch stronach Warty (Basen Chwiałka i Piach i Podróże). Mecze strefy finałowej odbędą się na Chwiałce. Chwiałka Volley będzie jednym z pierwszych wydarzeń sportowych, w których zgodnie z przepisami będą mogli uczestniczyć kibice.

Chwiałka Volley 2020, turniej żeński, siatkarki przy siatce (fot. B. Guziałek)

Chwiałka Volley 2021 turniej męski

Rywalizacja rozpocznie się w sobotę 15 maja o 8:00 od zawodów męskich. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w stawce jest Damian Lisiecki – sześciokrotny medalista Mistrzostw Polski, w tym czterokrotnie złoty. Wystąpi on w parze z dobrze rokującym Marcinem Stachowskim. Zestawienie doświadczenia z młodością może zaprocentować dobrym wynikiem. Ciekawe połączenie stanowi również para Mateusz Zięba i Igor Ciemachowski z Gdyni. Pierwszy z nich wrócił właśnie z Sydney, gdzie wraz z Samem Halleyem zwyciężył w Australian Beach Volleyball Tour. Jego obecny partner to stały bywalec poznańskich turniejów, doskonale zaznajomiony z boiskami na Chwiałce. W stawce nie zabraknie reprezentantów Polskiej Ligi Siatkówki – Adama Lorenca z Cuprum Lubin czy Mateusza Podborączyńskiego z BAS Białystok. Najwyżej sklasyfikowani w rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkówki są: Korycki i Lech (Mistrz Polski 2012), Lewicki i Maziarek oraz Lewandowski i Zdybek (Gwardia Wrocław Beach Volleyball). Faworytów jest wielu, miejsca na podium tylko trzy – zapowiada się kapitalne widowisko.

Chwiałka Volley 2020, turniej żeński, Siatkarz rzuca się na piach aby odbić piłkę (fot. B. Guziałek)

Chwiałka Volley 2021 turniej żeński

Następnego dnia od samego rana do rywalizacji przystąpią panie. Tytułu sprzed roku bronić będzie Paulina Wiśniewska z Wrocławia, która wystąpi z nową partnerką – Małgorzatą Kaczorowską. Wspólnie wygrały zeszłoroczną Plażę Wolności i do Poznania przyjadą z ambitnymi planami. Przed nimi jednak arcytrudne zadanie – turniej kobiet będzie najmocniej obsadzony w historii Chwiałki Volley. Z apetytem na złoto przystąpią do rywalizacji Agnieszka Adamek – zawodniczka Volley Wrocław, liderka plażowego rankingu wraz z Anetą Kaczmarek. O najwyższe laury powalczą również Aleksandra Gromadowska (Wicemistrzyni Polski 2021) i Kinga Legieta oraz Izabela Zackiewicz i Aleksandra Zdon (kolejno 7., 5. i 5. w rankingu PZPS). Miejscowi kibice będą trzymać kciuki za reprezentantki UAM Poznań – Justynę Kozłowską i Weronikę Antczak, które na ubiegłorocznym finale Mistrzostw Polski zajęły czwarte miejsce. – Sukces w Mysłowicach to dla nas życiowe osiągnięcie, ale przed nami jeszcze sporo graniamówi Justyna Kozłowska. – Patrząc na to, jakie rywalki czekają na nas na Chwiałce Volley, łatwo nie będzie, ale damy z siebie wszystkododaje jej partnerka.

Chwiałka Volley 2020, turniej żeński, siatkarki przy siatce (fot. B. Guziałek)

Chwiałka Volley 2021 turniej mikst

Po zakończeniu rywalizacji w turnieju żeńskim na boiska Piach i Podróże oraz Chwiałka wybiegną pary mieszane. O powtórzenie sukcesu sprzed roku powalczą Monika Gajtkowska z Poznania i Damian Marcjan z Wrześni. O rewanżu za ubiegłoroczny finał marzą Kamila Płaczek z Jankowa Przygodzkiego i Michał Muszyński z Wilczyna. W stawce liczyć się będą również Monika Jagła – zawodniczka KS Pałacu Bydgoszcz oraz Marcin Matulis – stały bywalec poznańskich turniejów. W gronie faworytów tradycyjnie trzeba wymienić zespoły z Wrocławia – Paulina Wiśniewska i Marcin Waliński (Ślepsk Malow Suwałki – Plus Liga), Magdalena Piepiórka i Paweł Lewandowski czy Joanna Rejno i Mateusz Bury.

Chwiałka Volley 2020, turniej żeński, Dwie siatkarki na boisku - piłka w locie (fot. B. Guziałek)

Wartościowe nagrody

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali trofea dla najlepszych zespołów turnieju. W każdej z kategorii zespoły rywalizować będą o 1500 złotych i nagrody rzeczowe. Wśród nich znajdują się między innymi kursy językowe ufundowane przez Profi Lingua, usługi fizjoterapeutyczne, treningi personalne i masaże w studio Przystań-Med oraz uchwyty do piłek od Napiachu.pl. Każdy uczestnik otrzyma atrakcyjny pakiet startowy, w którym znajdzie się między innymi profesjonalna koszulka lub top zawodniczy. Wodę dla uczestników turnieju dostarczy Kamena. Komplet informacji o turniejach siatkówki plażowej organizowanych przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji znajduje się na stronie chwialkavolley.posir.poznan.pl oraz w mediach społecznościowych POSiR i Chwiałki Volley.