Biegacze na trasie biegu
fot. Marcin Kin

Zapisy na jubileuszową 10. edycję Wings for Life World Run rozpoczną się we wtorek, 15 listopada o 12:00 na www.wingsforlifeworldrun.com. Koszt wpisowego to 120 zł za Bieg Flagowy w Poznaniu oraz 70 zł za Bieg z Aplikacją w dowolnej lokalizacji. Całość opłat wesprze badania nad rdzeniem kręgowym.

Wings for Life World Run od 2014 roku gromadzi fanów pomagania na całym świecie. W pierwszą lub drugą niedzielę maja, o 13:00 lokalnego czasu, tysiące osób zaczynają biec, spacerować lub jechać na wózku, uciekając przed Samochodem Pościgowym, pełniącym rolę ruchomej linii mety. Wszystko po to, by zebrać fundusze mające pomóc w powrocie do sprawności osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. 100% opłat wpisowych przeznaczane jest właśnie na ten cel.

Medalista MŚ w speedway'u Maciej Janowski i skialpinista Andrzej Bargiel podczas biegu 8 maja 2022 (fot. Marcin Kin)

Poza aspektem charytatywnym, Światowy Bieg wyróżnia się także inkluzywnością. Dzięki oryginalnemu formatowi, w wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, a także osoby na wózkach i w egzoszkieletach. Bieg nie posiada minimalnego dystansu ani górnego limitu wiekowego. Ponadto, start w Wings for Life World odbywa się w dwóch formułach:

  • Biegu Flagowego z prawdziwym Samochodem Pościgowym, organizowanego w formie masowego startu w Poznaniu i 5 innych europejskich lokalizacjach.
  • Biegu z Aplikacją, z wirtualnym Samochodem Pościgowym i specjalnym, motywującym audio-show, również w polskiej wersji językowej. Aplikacja pozwala na start w dowolnej lokalizacji na świecie. Uczestnicy mogą wystartować solo, na ulubionej trasie lub w jednym z Wydarzeń z Aplikacją, organizowanych oddolnie przez społeczność Wings for Life World Run.

Samochód pościgowy ściga uczestnika na trasie biegu (fot.Marcin Kin)

– Udział w Wings for Life World Run to naprawdę świetne doświadczenie. Dla jednych może to być sprawdzian sportowych możliwości, dla innych po prostu dobra zabawa. Ale najlepsze jest to, że niezależnie od intencji uczestników, a także tego, czy będą biec w Poznaniu czy też z Aplikacją, dopadnę ich wszystkich! – żartował wieloletni kierowca Samochodu Pościgowego i jeden z głosów Aplikacji Wings for Life World Run, Adam Małysz.

Od pierwszej edycji, w Wings for Life World Run uczestniczyło ponad 1,08 miliona osób w 195 krajach. Dzięki opłatom startowym, Fundacja Wings for Life zgromadziła ponad 38,3 miliona euro i sfinansowała już 276 projektów badawczych w 74 obszarach. Działania naukowców pozwalają wierzyć, że odnalezienie skutecznej metody leczenia urazów rdzenia kręgowego to tylko kwestia czasu. Pierwsi beneficjenci terapii ufundowanych przez Wings for Life już teraz stawiają swoje pierwsze kroki podczas majowych biegów.

Zawodnicy biegną drogą przez las (fot. Dorota Szulc)