Wzór, będący dziełem studentów Koła Naukowego Ogrodników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, tworzą czerwona i biała begonia stale  kwitnąca oraz żeniszek meksykański - w sumie ponad 4500 roślin na blisko stu metrach kwadratowych. „Było to nie lada wyzwanie, m.in. z uwagi na umiejscowienie kwietnika, niełatwą nawierzchnię i czas ‘zimnych ogrodników’, a co za tym idzie – możliwe przymrozki. Ale cieszymy się, że dołożyliśmy swoją cegiełkę do estetyki Poznania” – mówi Marek Kamiński, prezes KN Ogrodników. Wraz z nim projekt i nasadzenia wykonali: Jacek Rogalski, Kinga Kosakowska, Dorota Gancarz, Gabriela Kapłon, Justyna Straszewska, Nadia Romaniuk, Natalia Rybarczyk i Patryk Mindykowski.

Otoczenie jeziora Malta to ponad 60 ha zieleni, nad którą opiekę sprawują Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji w Poznaniu. To także miejsce rozgrywania wielu imprez sportowych o charakterze lokalnym i międzynarodowym. Właśnie dlatego przedstawiciele Działu Marketingu i Komunikacji oraz Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii UPP nawiązali współpracę z POSiR, by pokazać potencjał studentów, specjalizujących się w upiększaniu ludzkiego otoczenia.

Okazja do tych działań jest szczególna, ponieważ w 2024 r. na torze regatowym Malta odbywają się aż trzy imprezy o zasięgu międzynarodowym. „Na Pucharach Świata w wioślarstwie i kajakarstwie oraz podczas kajakarskich Mistrzostw Europy gościmy najlepszych na świecie zawodników i zawodniczki w tych dyscyplinach, nie brakuje też kibiców z całego świata. Wiele osób będzie odwiedzało Maltę po raz kolejny. Bardzo nas cieszy, że goście i sami poznaniacy mogą obserwować, jak nasz obiekt ciągle zmienia się i pięknieje” – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR.

Poznań wprowadza właśnie nową identyfikację wizualną miasta, dlatego studenci zaprojektowali logo stolicy Wielkopolski w kwiatowej odsłonie, stając się tym samym częścią zaplanowanego rebrandingu.

„Oddaliśmy pole młodym osobom, reprezentującym akademicki Poznań” – dodaje Cezary Tyliński, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. marki Miasta. „Studenci i studentki są niezwykle ważną częścią społeczności Poznania. Zależało nam na tym, by dać im przestrzeń do wyrażenia siebie. Cieszymy się, że dzięki ich zaangażowaniu i sprawnej pracy możemy wzbogacać tereny zieleni miejskiej”.

Studentów w pracach wsparli merytorycznie naukowcy z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa, Katedry Warzywnictwa i Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu UPP. Oprócz cieszenia oka wyglądem, kwietnik będzie też dobrym pożytkiem dla żyjących w pobliżu Malty owadów zapylających.

Koło Naukowe Ogrodników (KNO) powstało 21 marca 1958 roku, po zatwierdzeniu jego statutu przez Senat Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu i Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Poznaniu. Na pierwszego prezesa KNO studenci wybrali Sylwestra Strychalskiego. Kuratorem Koła z ramienia Senatu została doc. mgr Helena Nieć. Dziś koło zrzesza 25 studentów. Opiekunem organizacji jest dr inż. Marcin Kolasiński z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa i mgr inż. Jacek Rogalski z Katedry Fizjologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Katarzyna Lesińska

DMK UPP

dzien1img5916
dzien1img5996
dzien2img6053
dzien3img6105
dzien3img6409
dzien3img6433
dzien3img6454
kwietnik1-fotpoznanzlotuptaka