Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak podczas przemówienia

- Zawieszenie wiechy, to okazja do świętowania i podsumowania wykonanych już prac oraz symboliczne przejście do kolejnego etapu inwestycji. To też znak, że do otwarcia jest coraz bliżej. Kiedy w połowie grudnia wmurowywaliśmy kapsułę czasu z aktem erekcyjnym widać było jedynie część podziemną. Teraz stoją już ściany, jest konstrukcja dachu i niecka, basenowa - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dzięki tej inwestycji, której zakończenie przewidziane jest na I półrocze 2026 r., mieszkańcy południowo-zachodniej części Poznania znów będą mieli blisko na pływalnię, gdzie oprócz rekreacji, będą mogli również rozwijać swoje sportowe pasje i umiejętności. Obecnie niższą część budynku, w której swoje miejsce znajdą m.in. pomieszczenia administracyjne, przykrył już dach. Wyższą część obiektu, przeznaczoną na halę basenową, wieńczy drewniana konstrukcja dachu, na której niebawem pojawi się blacha falowana, a także membrany i warstwy izolacyjne.

Obecnie niższą część budynku, w której swoje miejsce znajdą m.in. pomieszczenia administracyjne, przykrył już dach. Wyższą część obiektu, przeznaczoną na halę basenową, wieńczy drewniana konstrukcja, na której niebawem pojawi się blacha falowana, a także membrany i warstwy izolacyjne.

- Trwają prace związane z zewnętrzną konstrukcją i przeszkleniami hali basenowej, przez które docelowo będzie wpadać naturalne światło, podobnie jak na pływalniach na os. Piastowskim i na os. Zwycięstwa. Dzięki tym pływalniom, a także Termom Maltańskim i innym mniejszym obiektom, wszyscy mieszkańcy Poznania będą mieli stosunkowo blisko na basen. Dlatego pływalnia przy ul. Taborowej to dla nas jedna z priorytetowych inwestycji – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Obecnie wykonawca robót muruje również ściany wewnętrzne i tynkuje w piwnicach. Zabetonowano dna wszystkich niecek basenowych, montowana jest wentylacja w tzw. podbaseniu. Zaczęły się też prace związane z kanalizacją sanitarną.

Duży basen, z ośmioma torami, będzie liczył 25 m długości i 16 m szerokości. Będzie mogło z niego korzystać jednocześnie nawet 96 osób. Mniejszy, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, będą tworzyć dwie niecki o wymiarach 5x9 m. Pomieści w jednym czasie 30 korzystających.

Użytkownicy będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun, a także pomieszczeń odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na małą kawiarnię. Nowoczesna pływalnia będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przewidziano także stosowne zaplecze. Swoje przestrzenie będzie miała administracja obiektu, instruktorzy, trenerzy i służby medyczne. Powstaną pomieszczenia magazynowe i gospodarcze, przeznaczone do obsługi infrastruktury technicznej.

Projektanci założyli, że bryła nowej pływalni od strony zachodniej będzie miała przeszkloną ścianę, co wprowadzi do obiektu dużo naturalnego światła. Z kolei od strony wschodniej, frontowej, przewidziano pergole dla roślin pnących.

W sąsiedztwie budynku zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki i miejsca postojowe, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzona zostanie nowa zieleń – graby,

kosodrzewina i rozplenica japońska. Ponadto powstanie podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.

Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych

Budowa-pywalni-przy-ul-Taborowej
Wiecha-na-budowie-pywalni-przy-ul-Taborowej-i-rozmowa-2-osob
Wiecha-na-budowie-pywalni-przy-ul-Taborowej