Grafika - wpadające do bramki piłkarskiej przedmioty

Przez trzy miesiące działania Bramki Pomysłów otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń. Większość pomysłów nie powtarzała się, ale znalazły się tematy poruszane przez kilku użytkowników.

Co już zrealizowaliśmy?

Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy przy uruchomieniu bramki, na pomysły niewymagające wielkich nakładów i możliwe do natychmiastowej realizacji postaramy się odpowiedzieć od razu.

Do takich propozycji należało uruchomienie wakacyjnych kursów pływania. Poznaniacy mogli z nich tego lata korzystać na pływalniach miejskich Atlantis, Winogrady i Rataje.

Dzieci grają w piłkę wodną na pływalni Atlantis

Postaraliśmy się również – zgodnie z sugestiami – maksymalnie skrócić przerwy technologiczne na basenach krytych. W związku z pracami konserwacyjnymi, które musieliśmy w tym sezonie przeprowadzić na naszych obiektach, przerw nie udało się całkowicie wyeliminować, ale mieszkańcy Poznania mieli dostęp do basenów krytych w czasie wakacji. Jednocześnie przypominamy, że ze względów technologicznych nie jest możliwe jednoczesne funkcjonowanie basenów krytych oraz letnich na Chwiałce. Wspólny system uzdatniania wody na tym obiekcie wymaga zamknięcia pływalni krytej na sezon letni oraz przerwy na przepompowanie wody pomiędzy basenami.

Staraliśmy się również poprawić standard korzystania z obiektów basenowych. Od tego sezonu każda z pływalni krytych posiada osobną przebieralnię dla osób z niepełnosprawnością. Na pływalniach Atlantis oraz Chwiałka wymieniliśmy także szafki w szatniach. W obiekcie na os. Stefana Batorego wyremontowano również sanitariaty.

Wnętrze nowo wyremontowanej szatni na basenie Atlantis

W tym roku dłużej działały kąpieliska nad poznańskimi jeziorami, a obecność ratowników nad Rusałką, w Strzeszynku, Kiekrzu i Krzyżownikach miała miejsce jeszcze przed sezonem kąpielowym i kilka dni po jego zakończeniu.

Ratownik obserwuje kąpiących się na kąpielisku Rusałka

Co będziemy realizować?

Wiele pomysłów, które zamierzamy zrealizować w najbliższym czasie dotyczy Chwiałki. Postaramy się, aby w przyszłym sezonie uatrakcyjnić strefę letnią na pływalni odkrytej.

Ludzie pod żaglem przeciwsłonecznym na pływalni letniej Chwiałka

Wokół basenów pojawią się np. hamaki oraz żagle zapewniające cień wypoczywającym. Przed sezonem zostaną odmalowane niecki, a przy wejściu na pływalnię krytą postaramy się o nową aranżację zieleni.

Zgodnie z propozycjami zlecimy montaż przebieralni plażowych na poznańskich kąpieliskach. Powinny one wzbogacić modernizowaną przez nas w ostatnich sezonach infrastrukturę nad jeziorami Kierskim, Strzeszyńskim i Rusałka.

O co będziemy zabiegać?

Najwięcej zgłoszeń, które wpadły do Bramki Pomysłów – było ich aż 12 – dotyczyło ścieżek pieszych i rowerowych wokół Jeziora Maltańskiego. Poznaniacy oczekują poszerzenia ścieżki na północnym brzegu Malty oraz nowej nawierzchni wokół jeziora. To temat, który znamy od dawna, dlatego już kilka lat temu zleciliśmy opracowanie koncepcji przebudowy ścieżek po stronie dawnego Polmosu, Term Maltańskich i Campingu Malta. Największym wyzwaniem dla nas będzie uzyskanie finansowania dla tej inwestycji. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji będą zabiegały o środki z budżetu Miasta Poznania na ten cel.

Wśród pozostałych propozycji związanych z Maltą, które zgłosimy do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Poznania znalazł się również remont schodów przy tzw. „źródełku” oraz utwardzenie terenu pod Lodowiskiem Malta i przeznaczenie go w sezonie letnim na inne aktywności sportowe. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji posiadają już gotowe projekty na realizację obu inwestycji. Ich realizacja będzie jednak zależała od tego, czy w budżecie miasta znajdą się środki na ich wykonanie.

Pomysły nietypowe, wizjonerskie i… trudne do realizacji

Poznaniacy niejednokrotnie zaskakiwali nas rozmachem swoich wizji i wiarą w sprawcze możliwości POSiR. Niektóre z pomysłów – np. spowodowanie obniżki cen benzyny w Polsce – zdecydowanie wykraczały poza nasze kompetencje. Inne – jak stworzenie szlaku kajakowego na Bogdance czy zorganizowanie centrum sportu w Galerii Malta – nie dotyczyły zarządzanej przez nas bazy sportowo-rekreacyjnej.

Zapraszamy do dalszej współpracy

Nasze pierwsze kwartalne podsumowanie nie kończy działania Bramki Pomysłów. Cały czas czekamy na propozycje mieszkańców. Można je składać wypełniając krótki formularz na stronie https://posir.poznan.pl/firma/bramka-pomyslow/. Dziękujemy wszystkim, którzy dotychczas podzielili się z nami swoimi przemyśleniami.