fot. Stihl TIMBERSPORTS®

W sobotę 29 lipca o godzinie 17.00 rozegrane zostaną XX Mistrzostwa Polski STIHL TIMBERSPORTS®. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Zarząd Główny Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a w rywalizacji weźmie udział kilkunastu drwali, w tym dwóch czołowych zawodników świata – Szymon Groenwald i Michał Dubicki. Pierwszy zdobył ostatnio tytuł mistrza świata juniorów, drugi zajął drugie miejsce w zawodach World Trophy.

– Udało się przełamać dominację zawodników z Ameryki Północnej i Antypodów, co wydawao się niemożliwe – mówi Michał Dubicki, który jednocześnie zachęca kibiców do wizyty na torze Malta. – To bardzo widowiskowy, pełen emocji i niespodziewanych zwrotów akcji sport, który spodoba się każdemu, kto tylko da mu szansę – wyjaśnia Dubicki.

W Mistrzostwach Polski najlepsi polscy zawodnicy zmierzą się ze sobą w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować posługiwanie się piłą ręczną oraz pilarką. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią piłą ręczną), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z czasem.

Mistrzostwa Polski poprzedzą zmagania juniorów i już od godziny 12.00 będzie można oglądać Polish Rookie Cup z udziałem przedstawicieli Czech, Francji, Niemiec i Polski.

Jeszcze większe emocje czekają nas w niedzielę, kiedy na scenie pojawi się europejska czołówka Timbersportu. O 13.00 wystartuje rywalizacja w European Trophy o przepustkę do przyszłorocznych zawodów World Trophy. To zawody STIHL TIMBERSPORTS® w najbardziej ekstremalnej postaci. Sportowi drwale mierzą się w czterech konkurencjach, wymagających mistrzostwa w posługiwaniu się siekierą: Underhand Chop i Standing Block Chop. Do tego dochodzi konkurencja wykonywana za pomocą piły ręcznej: Single Buck, polegająca na odcięciu olbrzymią ręczną piłą precyzyjnego „ciasteczka”, czyli drewnianego krążka. Całość dopełnia konkurencja Stock Saw, w której zawodnicy odcinają za pomocy pilarki spalinowej krążek drewna.

W zawodach European Trophy Polskę reprezentować będą tegoroczny srebrny medalista World Trophy – Michał Dubicki oraz świeżo upieczony Mistrz Świata Juniorów – Szymon Groenwald. Poznań czeka zatem moc wrażeń, bo polscy drwale udowodnili w czerwcu tego roku w Rotterdamie, że są w życiowej formie i mogą powalczyć z najlepszymi.

Polacy w niedzielnych zawodach rywalizować będą z szesnastoma najlepszymi drwalami, którzy przyjadą do Poznania m.in. z Niemiec, Francji, Czech, Belgii, Szwecji, Włoch czy Wielkiej Brytanii.

Marcin Darga of Poland performs during the STIHL TIMBERSPORTS® World Trophy 2022 in Vienna, Austria on May 28, 2022.

Od piątku do niedzieli w tym samym miejscu odbędzie się Poznań Wood Festiwal, podczas którego kilkunastu rzeźbiarzy rzeźbić będzie w drewnie w 3 różnych konkurencjach. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, jak choćby warsztatów w rzeźbieniu drewna.

Teren Malty od soboty opanuje także Festiwal Smaków Food Trucków i przez cały weekend będzie można cieszyć się pysznym jedzeniem, napojami i lodami. Nie zabraknie „drwalskich” akcentów.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: WTK, wyborcza.pl, epoznan.pl, Drwal oraz Strażak.

Aktualne informacje o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku STIHL Polska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Transmisje z Mistrzostw Polski oraz European Trophy będzie można śledzić na żywo na YouTube i Facebook STIHL Polska.

Szymon Groenwald of Poland performs during the STIHL TIMBERSPORTS® Rookie World Championship 2022 in Vienna, Austria on May 27, 2022.

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS®

STIHL TIMBERSPORTS® to międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl

Michal Dubicki of Poland performs during the STIHL TIMBERSPORTS® World Trophy 2022 in Vienna, Austria on May 28, 2022.

Materiał organizatora