Wytyczne dla użytkowników MOS obowiązujące od 10 października
W związku z wprowadzeniem na obszarze całego kraju żółtej strefy przedstawiamy Państwu wytyczne dla użytkowników i kibiców dostosowane do aktualnie obowiązujących przepisów.
W związku z wprowadzeniem na obszarze całego kraju żółtej strefy przedstawiamy Państwu wytyczne dla użytkowników i kibiców dostosowane do aktualnie obowiązujących przepisów.
Mając na uwadze stan epidemii na terytorium RP, zaleca się, aby przed oraz w trakcie trwania nowego sezonu piłkarskiego podjąć w miarę możliwości działania, które zabezpieczą uczestników współzawodnictwa przed ewentualnym przenoszeniem zakażeń. Zalecenia zostały opracowane na podstawie obowiązujących przepisów prawa powszechnego tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii; Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Należy ograniczyć korzystanie z szatni, pryszniców, przestrzeni wspólnych oraz promować i stosować zasady prewencyjne (dbamy o siebie i inne osoby przebywające na boisku):
Tam, gdzie jest to możliwe należy zachować otwarte ciągi komunikacyjne, wietrzenie pomieszczeń, zachować otwarte drzwi, aby ograniczyć dotykanie klamek.
Administrator obiektu zapewnia środki do dezynfekcji przy wejściu na stadion, w ogólnodostępnych przestrzeniach wspólnych (m. in. ogólnodostępne toalety), wejściach do szatni.
Przy wejściu na obiekt wszyscy są zobowiązani do dezynfekcji rąk. W przypadku nie stosowania się do zaleceń Administrator obiektu ma prawo powiadomić odpowiednie służby.
Szatnia jest traktowana jako potencjalny obszar istotnego ryzyka przenoszenia zakażeń, w związku z tym zaleca się korzystać z niej, tylko kiedy jest to niezbędne. Zaleca się, aby zawodnicy przyjechali na mecz/trening przebrani, a bezpośrednio po nim udali się do domu, unikając gromadzenia się na terenie obiektu. Na terenie szatni powinni przebywać jedynie zawodnicy, ewentualnie trener i kierownik drużyny. Trenerzy dostosowują liczbę osób korzystających jednocześnie z szatni do ilości podanej przez administratora obiektu, np.: w pierwszej kolejności skład podstawowy, potem zawodnicy rezerwowi. Klub jest zobowiązany dopilnować dezynfekcji rąk osób wchodzących i wychodzących z szatni. W miarę możliwości zalecamy nie korzystać z pryszniców, aby maksymalnie skrócić czas przebywania w szatni. Pozostawiamy uchylone okna, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Śmieci prosimy wrzucać do odpowiednich pojemników.
W pomieszczeniu dla sędziów mogą przebywać jedynie sędziowie. Odprawa z kierownikami drużyn/przekazanie dokumentów winno się odbywać na wolnym powietrzu, zachowując dystans. Protokoły pomeczowe, kierownicy drużyn podpisują oddzielnie.
Rozgrzewka - oddzielnie gospodarze i goście. Należy dopasować czas rozgrzewki do warunków atmosferycznych. Zaleca się, aby drużyny używały swoich piłek. Na boisko z szatni najpierw wychodzą goście, potem gospodarze. Sędzia zarządza i kontroluje kolejność wychodzenia drużyn na płytę boiska. Na płycie boiska bez tradycyjnego uścisku dłoni zawodników i sędziów, bez wspólnego ustawiania zespołów. Zaleca się, jeżeli jest to możliwe, aby zawodnicy i sędziowie nie schodzili w przerwie do szatni. Jeżeli schodzą, to najpierw do szatni schodzą goście, potem gospodarze. Sędzia zarządza i kontroluje kolejność schodzenia drużyn do szatni – po meczu tak samo. Wychodzenie zespołów i sędziów na rozgrzewkę następuje odrębnie. Należy unikać jednoczesnego używania ciągów komunikacyjnych prowadzących do szatni i na płytę boiska przez obydwa zespoły. Sędzia zarządza i kontroluje kolejność wychodzenia zespołów na rozgrzewkę.
Jeśli przewidziano udział publiczności, udostępnia się jej co czwarte miejsce na widowni w rzędach naprzemiennie, ale nie więcej niż 25% miejsc (na trybunach MOS jest to 125 miejsc).
Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy sędziego, a także zawodników znajdujących się na boisku.
Zawodnicy rezerwowi i inne osoby przebywające na ławce dla zawodników rezerwowych mają obowiązek zasłonić nos i usta.
W razie podejrzenia infekcji na podstawie objawów klinicznych, stanu zdrowia kogokolwiek z uczestników, niezbędna jest niezwłoczna izolacja oraz postępowanie zgodnie z aktualnymi zaleceniami.
Główne objawy Covid-19: temperatura powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, katar, ból głowy, biegunka, wymioty, zaburzenia snu, węchu, smaku, wysypka.
Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Poznaniu
tel.: 61 646 78 51, 61 646 78 50
Oddział zakaźny Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu
tel.: 61 873 93 68