Kąpielisko Kiekrz - ratownik obserwuje jezioro z kąpiącymi się ludźmi

Kąpieliska będą funkcjonowały od godziny 10:00 do godziny 18:00. W tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez minimum dwóch, a w Kiekrzu trzech ratowników. Podczas obecności ratowników należy zwrócić uwagę na kolor flagi wywieszonej przy kąpielisku. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o zakazie kąpieli.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają o przestrzeganiu pozostałych zasad wynikających z regulaminów kąpielisk. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Przy kąpieliskach zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji poznaniaków będą specjalne bezpłatne strefy grillowe, a w Kiekrzu miejsce na rozpalenie ogniska.

Poznańskie kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, defibratory, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. U ratowników można zgłaszać chęć skorzystania ze specjalnego wózka plażowego, który ułatwi plażowiczom z ograniczoną sprawnością ruchową wejście do wody. W takie ułatwienie wyposażone są wszystkie poznańskie kąpieliska. Przed sezonem kąpielowym teren sąsiadujący z kąpieliskami został gruntownie wysprzątany, obiekty przeszły konserwację, a na Krzyżowniki oraz nad Rusałkę trafił nowy piach (łącznie 250 ton).

Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych.

W upalne dni nad poznańskimi jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe i place zabaw.

Kąpieliska w sezonie 2024

Jezioro Kierskie – Plaża Parkowa (Kiekrz)

Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 36 m. Przy brzegu znajduje się plaża piaszczysto-trawiasta. Na terenie ogólnodostępnym, przylegającym do kąpieliska i plaży, zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw, na którym dzieci zwykle spędzają długie godziny. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją plaży są dwa pomosty. W najbliższym sąsiedztwie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Plaża powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jezioro Kierskie – Plaża Smocza (Krzyżowniki)

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 45 metrów i plażę trawiasto-piaszczystą. Na terenie plaży znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu, siłownia zewnętrzna oraz stacja naprawy rowerów. W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przy plaży będzie stał food truck z lodami, napojami i przekąskami.

Jezioro Strzeszyńskie – Plaża Malibu

Kąpielisko posiada linię brzegową o długości 55 m, piaszczystą plażę oraz trawiastą polanę dla wypoczywających. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do gier zespołowych, wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkty gastronomiczne, plac zabaw, pomost oraz molo.

Kąpielisko Rusałka

Kąpielisko posiada linię brzegowa o długości 94 m. Do dyspozycji wypoczywających jest rozległy teren piaszczysty oraz trawiasty. Dodatkową atrakcję stanowi molo.  Na miejscu można korzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

Kąpielisko Krzyżowniki - kajak przepływa koło plaży
Kąpielisko Rusalka - ludzie na plaży trawiastej
Kąpielisko Strzeszynek - ludzie na pomoście i w jeziorze podczas kąpieli