Haftamu Gebresilase
fot. Jakub Kaczmarczyk

Podium w całości należało dziś do zawodników i zawodniczek z Afryki. Monika Jackiewicz – najlepsza z Polek – zameldowała się na mecie piąta, a Krystian Zalewski był siódmy wśród mężczyzn.

– Poznań sprzyja debiutantom oraz tym, którzy chcą poprawiać swoje życiówki – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 15. Poznań Półmaratonu. – Po raz kolejny potwierdziło się to na trasie naszego biegu. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim, którzy pokonywali u nas swoje słabości i walczyli o jak najlepsze wyniki!

Anchialem Haymanot (fot. Jakub Kaczmarczyk)

Zawodniczki i zawodnicy wyruszyli na trasę równo o godzinie 10.00. Czasy mierzone w trakcie biegu wskazywały, że jest szansa na rekord trasy także wśród mężczyzn. Po bardzo szybkich 15 kilometrach zwarta grupa biegaczy podzieliła się i triumfator pokonywał końcówkę trasy samotnie. Czas ostatnich pięciu kilometrów nie pozwolił ostatecznie na wynik poniżej 1 godziny. Przebieg rywalizacji wśród pań wyglądał nieco inaczej. Niemal od samego początku od reszty stawki oddzieliły się dwie biegaczki, triumfatorka oraz Ugandyjka Juliet Chekwel, która na metę przybiegła jako druga. Na mecie różnica między nimi była już bardzo spora, bowiem Haymanot na ostatnich kilometrach przypuściła samotny, skuteczny atak.

Łącznie na starcie 15. Poznań Półmaratonu stanęło 7668 zawodników. Reprezentowali oni 32 państwa. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Szczególny doping docierał do biegaczy ze stref kibica rozstawionych na całej trasie. O te gorące emocje zadbały grupy kibiców pod szyldem Warty Poznań, Międzynarodowych Targów Poznańskich, KKS Lecha Poznań, All Ride:24 oraz Szkoły Baletowej

Dziękujemy Biegaczom za fantastyczną atmosferę, liczny udział w imprezie i wspaniałe rezultaty. Gorące podziękowania należą się także sponsorom za wsparcie oraz kibicom za niesamowity doping. Liczymy, że spotkamy się w kolejnych edycjach!

Zwycięzcy na podium (fot. Jakub Kaczmarczyk)

Nieoficjalne wyniki 15. Poznań Półmaratonu

Mężczyźni

  • Haftamu Gebresilase (ETH) – 1:00:27
  • Solomon Berihu (ETH) – 1:01:06
  • Sikiyas Misganaw (ETH) – 1:01:11

Kobiety

  • Anchialem Haymanot (ETH) – 1:07:54
  • Juliet Chekwel (UGA) – 1:10:10
  • Likina Amebaw (ETH) – 1:12:40

Pełne wyniki są dostępne na stronie https://live.sts-timing.pl/pp2023/.

Zawodnicy na trasie (fot. Jakub Kaczmarczyk)