Kąpielisko Plaża Smocza

Jezioro Kierskie to największy zbiornik wodny miasta, a także jeden z największych w Wielkopolsce. Położony na terenie Pojezierza Poznańskiego zachęca malowniczym krajobrazem do wycieczek pieszych oraz rowerowych. Ponadto miejsce to znane jest amatorom żeglarstwa oraz żeglarstwa lodowego tzw. bojerów.

Kąpielisko, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, to obszar wodny podzielony na dwie strefy: dla nieumiejących pływać, o głębokości nie większej niż 120 cm oznaczonej czerwonymi bojami oraz dla umiejących pływać, o głębokości do 4,00 m wydzielonej żółtymi bojami. Długość linii brzegowej kąpieliska Krzyżowniki wynosi 45,00 m.

Kąpielisko Krzyżowniki podczas sezonu kąpielowego jest strzeżone przez wykwalifikowaną kadrę ratowników dbających o bezpieczeństwo zarówno plażowiczów, jak i osób kąpiących się. Od początku kwietnia do końca września zapewnione są przenośne sanitariaty, które spełniają najwyższe standardy higieny. Ponadto na terenie znajduje się ogólnodostępny pawilon toalet. Mając na uwadze zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób korzystających z kąpieliska postawiona została również wieża ratownicza.

Przy kąpielisku znajduje się piaszczysto-trawiasta plaża wraz z rozbudowaną infrastrukturą: atrakcyjnym placem zabaw dla dzieci z miniparkiem linowym, zjeżdżalnią oraz wielofunkcyjną wieżą, bogato wyposażoną siłownią zewnętrzną i strefą street workout dla aktywnych plażowiczów, a także nowoczesnymi szezlongami dla entuzjastów kąpieli słonecznych.

Na północnym krańcu kąpieliska usytuowany jest pływający pomost o charakterze molo sfinansowany w 2017 r. ze środków Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja wyznacza najwyższe standardy w Polsce. Pomost został wykończony z deski kompozytowej typu Hanit, która charakteryzuje się odpornością na skrajne warunki pogodowe, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo wszystkim jego użytkownikom.

Na terenie przyległym do kąpieliska w lutym 2019 r. została zakończona modernizacja pawilonu, w którym zapewniono pomieszczenia z przeznaczeniem m.in. na zaplecze dla ratowników oraz wypożyczalnię sprzętu pływającego, tj. rowery wodne, łodzie wiosłowe czy kajaki. Tuż obok budynku wyznaczono miejsce dla punktu gastronomicznego typu foodtrack.

Z końcem 2018 r. sfinalizowano prace nad budową mariny na terenie położonym na południe od pawilonu. Wykończone z desek kompozytowych pływające pomosty do cumowania sprzętu posiadają doprowadzoną instalację wodną i elektryczną. Ponadto został wyremontowany slip oraz zainstalowano oświetlenie terenu.

Sala F (fot. B. Guziałek)
Plaża Smocza
Plaża Smocza
Plaża Smocza
Plaża Smocza