Golęcin / Stadion żużlowy

Stadion żużlowy

Stadion żużlowy na Golęcinie został zbudowany w roku 1954 i mógł pomieścić około 20 000 widzów. Był miejscem rozgrywek piłkarskich, zawodów lekkoatletycznych oraz wyścigów żużlowych. W latach 90-tych czarny sport w Poznaniu przeżywał swoje najgorsze chwile i niemalże zniknął z żużlowej mapy Polski. W latach 2006-2011 nastąpiła pierwsza próba reaktywacji żużla na Golęcinie. W tym czasie w I i II lidze występowała drużyna PSŻ Poznań. Po spadku do II ligi poznańska drużyna prawie przestała istnieć.

Sygnał do odrodzenia czarnego sportu w Wielkopolsce dal Poznański Budżet Obywatelski. Dwukrotnie mieszkańcy Poznania głosowali na projekt „Sportowy Golaj”, który zakładał między innymi odbudowę stadionu żużlowego. 12 kwietnia 2016 roku zakończyła się modernizacja stadionu żużlowego na Golęcinie, który podczas zawodów będzie mógł pomieścić ponad 8 tysięcy kibiców.

Był to ostatni etap modernizacji stadionu wielofunkcyjnego na Golęcinie. Wcześniej w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego między innymi wymieniono murawę na boisku do futbolu amerykańskiego, odtworzono tor żużlowy wraz z remontem band i zamontowano część krzesełek na trybunach. Po zakończeniu ostatniego etapu na trybunach jest 6275 krzesełek oraz 2000 miejsc stojących. Remont przeszły także kasy, bramki, park maszyn i pomieszczenia administracyjne.

Od 2017 roku stadion jest areną zmagań żużlowców PSŻ Poznań w 2 lidze żużlowej. Spotkania przyciągają wielu fanów speedwaya ze stolicy Wielkopolski. W roku 2019 zostały przebudowane łuki toru żużlowego, co przekłada się na większą widowiskowość wyścigów. Murawa stadionu służy także jako arena meczowa Ligi Futbolu Amerykańskiego oraz boisko treningowe dla drużyn piłkarskich.

Kibice na trybunach
Start wyścigu żużlowego
Kibice na trybunach
Widok ogólny - kibice na trybunach
Widok ogólny - kibice na trybunach
Ujęcie z lotu ptaka
Kibice na trybunach
Żużlowcy ścigają się na motorach

Kontakt

Oddział Golęcin

ul. Warmińska 1
60-622 Poznań

tel. 61 840 68 72
e-mail:

NIP: 209-00-01-440