Ponad 110 zawodników z całej Polski zjechało do Poznania na turniej kończący sezon siatkówki plażowej. Po wielu emocjonujących meczach na boiskach pływalni letniej Chwiałka zwycięzcami wśród mężczyzn okazali się Piotr Janiak i Sebastian Kaczmarek, natomiast niedzielny turniej mikstów wygrali Klaudia Parczyńska i Damian Marcjan.

Na zawodników, którzy zjechali do stolicy Wielkopolski, czekały między innymi nagrody finansowe o łącznej puli 3 tysięcy złotych, a także nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego czy biletów wstępu na inne poznańskie obiekty sportowe – Bula Park i Termy Maltańskie. Organizatorzy przewidzieli także niespodzianki indywidualne dla najlepszych zawodników. Nie zabrakło również konkursów siatkarskich, w których brali udział zgromadzeni na trybunach kibice.

W niedzielnym turnieju par mieszanych na piaszczystych boiskach zaprezentowały się 24 zespoły. Zdecydowanymi faworytami do wygranej byli Kamila Płaczek w parze z Michałem Muszyńskim. Jednak już w drugiej rundzie gier po emocjonującym pojedynku zakończonym na przewagi 24:22 musieli oni uznać wyższość Viktorii Walczyk i Michała Szulca z Leszna, przez co ich droga do półfinałów znacznie się wydłużyła. Dalsza rywalizacja tak się potoczyła, że te same pary spotkały się ponownie w meczu o ćwierćfinał. Tym razem lepsi okazali się Kamila i Michał, ale tę walkę przypłacili zdrowiem. W ćwierćfinale ulegli jednak Martynie Tracz i Dariuszowi Tkaczukowi, a wpływ na to miały na pewno skurcze nóg Michała Muszyńskiego.

W pierwszym półfinale granym do 1 wygranego seta Justyna Kozłowska i Aleksander Poznański pokonali Martynę Tracz i Dariusza Tkaczuka wynikiem 21:18. Drugi pojedynek o finał był jeszcze bardziej emocjonujący i zakończył się na przewagi. Klaudia Parczyńska w parze z Damianem Marcjanem pokonali po zaciętej walce Joannę Szczepaniak i Tomasza Koteckiego 25:23. Ta ostatnia para wygrała 2:0 w setach pojedynek o trzecie miejsce, a w wielkim finale Klaudia Parczyńska i Damian Marcjan po bardzo wyrównanym meczu pokonali również 2:0 najlepszą poznańską parę turnieju – Justynę Kozłowską i Aleksandra Poznańskiego.

Sobotnie zawody panów wygrali Piotr Janiak i Sebastian Kaczmarek. Piotr jest Mistrzem Polski z 2011 roku i Wicemistrzem Polski z 2012 roku. Natomiast Sebastian jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy w kategoriach młodzieżowych. Udział tak utytułowanych zawodników świadczy o wysokim poziomie turnieju, dlatego organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej emocji w przyszłym roku.

– W naszych tegorocznych turniejach Warta Cup i Chwiałka Open wzięło udział łącznie prawie 300 zawodników – mówi Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Imprezy mają zostać rozbudowane do formatu Grand Prix. – Planujemy zorganizować cały cykl turniejów pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, którego finałem na zakończenia lata ma być Chwiałka Open 2018, z udziałem najlepszych drużyn z eliminacji – dodaje dyrektor Madoński.

Chwiałka Open to plażowe zamknięcie sezonu siatkarskiego. Od września zawodnicy przenoszą się do hal sportowych. Był to także przedostatni weekend funkcjonowania pływalni letniej, która z końcem sierpnia zostanie zamknięta aż do czerwca przyszłego roku. Turniej został zorganizowany przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Edukacyjne „Pro Academia” przy wsparciu finansowym Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.

fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek
fot. B. Guziałek

Program Chwiałki Open 2017

  • 19.08 turniej męski – start godzina 9:00
  • 20.08 turniej mikstów – start godzina 9:00

Nagrody

Nagrody finansowe:
1 miejsce – 800zł
2 miejsce – 400zł
3 miejsce – 200zł
4 miejsce – 100zł
Trzy najlepsze drużyny zostaną również nagrodzone pucharami. Spośród wszystkich uczestników każdego z turniejów Chwiałka Open 2017 zostanie wybrany MVP (najlepszy zawodnik/zawodniczka), który zostanie dodatkowo uhonorowany.

plakat chwiałka open B2

Partnerzy

Miasto Poznań
Stowarzyszenie Pro Academia
TODO
Cisowianka
Browar Fortuna
Termy Maltańskie
Bula Park Malta

Chwiałka Open 2017 nie odbyłaby się bez wsparcia partnerów. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Organizator

Dział Organizacji Imprez i Marketingu

ul. Jana Spychalskiego 34
61-553 Poznań

tel. 61 83 57 917

e-mail: