Winogrady / Pływalnia kryta

Kontakt

Pływalnia Miejska Winogrady

Os. Zwycięstwa 124
61-646 Poznań

kasa tel.: 61 666 75 30, 503 436 934
administracja tel.: 616 667 531

Pływalnia czynna jest codziennie w godzinach:

  • poniedziałek – piątek: 6:00 – 22:00
  • sobota, niedziela: 7:00 – 22:00

Sauny czynne są w godzinach:

  • poniedziałek – piątek: 16:00 – 21:45
  • sobota, niedziela: 7:00 – 21:45

Zajmujemy się prowadzeniem zajęć z zakresu:

Naszym celem jest zaszczepienie wśród dzieci, młodzieży miłości do środowiska wodnego, kształtowanie prawidłowych postaw prozdrowotnych oraz wpajanie zasad bezpieczeństwa w wodzie. Regularnie monitorujemy postępy naszych uczniów, co gwarantuje bardzo wysoką skuteczność nauczania.

Sprawdź:

Zapisy

Zapisy na zajęcia przyjmujemy na miejscu w kasie pływalni lub on-line (ToBilet).

Bezpłatne konsultacje pływackie z trenerem pływania

Termin: 01.08.2023 – 30.09.2023
poniedziałek – piątek, 16:00 – 18:00
Zapisy w kasie Pływalni.

Zajęcia dla niemowląt na małym basenie

Zajęcia dla dzieci do lat 3, oswajające ze środowiskiem wodnym. Obecność rodzica podczas zajęć zwiększa poczucie bezpieczeństwa malucha oraz wpływa na pogłębienie więzi dziecka z rodzicem lub opiekunem. Zajęcia odbywają się w basenie o głębokości od 90 do 110 cm z ciepłą wodą o temperaturze 32°C i obniżonym poziomie chlorowania. Gwarantujemy doskonałą zabawę i wesołą formę realizacji zajęć, z wykorzystaniem zabawek oraz sprzętu do oswajania z wodą. Nasi instruktorzy posiadają kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla najmłodszych pływaków.

3 etapy

Etap, podczas którego maleństwa zachowują się przeważnie jak małe, wtulone ośmiorniczki.

W tym okresie kładziemy nacisk na oswojenie małego człowieka ze środowiskiem wodnym oraz zapoznaniem rodzica z podstawami związanymi z bezpieczeństwem, sposobem trzymania i pobudzania dziecka do pracy poprzez zabawę. Uczymy skoków w pozycji siedzącej z brzegu pływalni, nurkujemy zawsze pod okiem instruktora i dużo pływamy na pleckach i brzuszku.

Sprawdź cennik i harmonogram.

W tym okresie maluch czuje się pewnie w wodzie, nie odczuwa lęku i chce być samodzielny.

Maluch bardzo chętnie reaguje na kolorowe zabawki, dźwięczne piosenki, z przyjemnością podejmuje wyzwania. Próbuje już samodzielnie utrzymać się na wodzie przyjmując pozycję pionową, a także stara się już powoli przechodzić w pozycję poziomą. Maluch na tym etapie wykonuje skoki zarówno z pozycji siedzącej jak i stojącej - a nawet skoki, podczas których całkowicie zanurza główkę w wodzie. Kategorycznie odmawia chęci wykonywania ćwiczeń na pleckach – co jest związane z ograniczeniem jego możliwości widzenia otaczającego świata.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Podczas pracy z tą grupą wiekową naszym celem jest, aby poprzez zabawę i ćwiczenia brzdące doskonaliły dotychczas poznane umiejętności.

Kładziemy nacisk na prawidłową pracę nóg, ponownie układamy dziecko na plecach, wprowadzamy dużą ilość ćwiczeń oddechowych (m. in. namawiamy dzieci, aby świadomie chowały buzie pod wodę). Na tym etapie dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w wielu zabawach. Uczą się współpracy oraz współzawodniczą w drobnych konkurencjach.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Zajęcia dla dzieci na małym basenie

Usamodzielnianie dziecka – przygotowanie do uczestnictwa w zajęciach bez opiekuna, oswajanie dziecka ze środowiskiem wodnym, nauka podstawowych ruchów napędowych.

4 etapy

Minimalne umiejętności kwalifikujące dziecko do grupy: brak, dorosły opiekun jest stale obecny przy dziecku. Opiekun nie przełamuje oporu i lęków dziecka przed wodą, ale swoja obecnością zapewnia bezpieczeństwo.

Podczas pracy z tą grupą wiekową naszym celem jest przejście dziecka z ćwiczeń z rodzicem do ćwiczeń samodzielnych – to znaczy bez obecności rodzica/opiekuna. Kładziemy nacisk na prawidłowe ułożenie ciała i dużą ilość ćwiczeń oddechowych. Na tym etapie dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w wielu zabawach. Uczą się współpracy oraz współzawodniczą w drobnych konkurencjach. Poprzez zabawę i ćwiczenia dzieci doskonalą dotychczas poznane umiejętności. Elementy, a potem całe ćwiczenia dzieci wykonują samodzielnie. Rodzic/opiekun stopniowo wycofuje się z ćwiczeń.

Etap kończy się umiejętnością samodzielnego ćwiczenia dziecka z przyborami w płytkiej wodzie - bez asysty rodzica/opiekuna (rodzic na linii brzegowej) Dziecko posiada umiejętność zanurzania głowy pod wodę, wykonuje proste ćwiczenia oddechowe ( świadome zatrzymanie i wypuszczenie powietrza pod wodą).

Minimalne umiejętności kwalifikujące dziecko do grupy: dziecko jest oswojone z wodą potrafi zanurzać głowę do wody i wypuszczać powietrze. Poziom rozwoju i umiejętności predysponują dziecko do ćwiczeń samodzielnych – dorosły opiekun jest stale obecny przy dziecku. Opiekun nie przełamuje oporu i lęków dziecka przed wodą, ale swoja obecnością zapewnia bezpieczeństwo.

Podczas pracy z tą grupą wiekową naszym celem jest, przejście dziecka z ćwiczeń z rodzicem do ćwiczeń samodzielnych – to znaczy bez obecności rodzica/opiekuna. Kładziemy nacisk na prawidłowe ułożenie ciała i dużą ilość ćwiczeń oddechowych. Na tym etapie dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w wielu zabawach. Uczą się współpracy oraz współzawodniczą w drobnych konkurencjach. Poprzez zabawę i ćwiczenia dzieci doskonalą dotychczas poznane umiejętności. Elementy, a potem całe ćwiczenia dzieci wykonują samodzielnie. Rodzic/opiekun stopniowo wycofuje się z ćwiczeń.

Etap kończy się umiejętnością samodzielnego ćwiczenia dziecka z przyborami w płytkiej wodzie - bez obecności rodzica/opiekuna (rodzic na trybunach). Dziecko posiada umiejętności przepłynięcia z przyborem ("makaron", deska), przy pomocy kraulowego ruchu nogami, w leżeniu na brzuchu i na plecach całej długości małego basenu. Usamodzielnienie dokonywane jest okresie < 2,5 miesiąca.

Minimalne umiejętności (kwalifikujące dziecko do grupy) – dziecko jest przygotowane do ćwiczeń w wodzie bez obecności opiekuna i ma ukończony 5 rok życia. Dodatkowe wymagania: brak.

Po kursie dziecko nabywa umiejętności: oswojenie z wodą; zanurzanie głowy oraz prawidłowe wypuszczania powietrza do wody; wślizg do wody z brzegu basenu; z przyborem („makaron”, deska) kraulowy ruch nogami w leżeniu na brzuchu i na plecach.

Etap kończy się umiejętnością przepłynięcia z przyborem („makaron”, deska) przy pomocy kraulowego ruchu nogami w leżeniu na brzuchu i na plecach całej długości małego basenu.

Minimalne umiejętności (kwalifikujące dziecko do grupy): w trakcie samodzielnych ćwiczeń z przyborem ("makaron", deska) dziecko potrafi przepłynąć, przy pomocy kraulowego ruchu nogami, w leżeniu na brzuchu i na plecach całą długości małego basenu.

Dodatkowe wymagania: oswojenie z wodą (brak oporów przed zanurzaniem się, umiejętność wypuszczania powietrza), skok do wody z brzegu basenu.

Po kursie dziecko nabywa umiejętności: samodzielne leżenie na plecach i na brzuchu; samodzielne pływanie strzałką krótkich odcinków na brzuchu i na plecach; skok do wody z murka basenu; wyławianie przedmiotów z głębokości 1 metra.

Etap kończy się umiejętnością pływania w płytkiej wodzie z przyborem, samodzielne pływanie strzałką krótkich odcinków na brzuchu i na plecach z właściwym ułożeniem ciała w płytkiej wodzie.

Uwaga: etap żabek kończy się przejściem w etap żółwików, zazwyczaj w drugiej połowie roku szkolnego.

Zajęcia dla dzieci na dużym basenie

Wprowadzenie dziecka do ćwiczeń w głębokiej wodzie - przygotowanie do uczestniczenia w zajęciach na basenie sportowym o głębokości 120 – 180 cm. Nauka poszczególnych technik pływackich.

6 etapów

Minimalne umiejętności kwalifikujące dziecko do grupy: umiejętność pływania z przyborem, samodzielne pływanie strzałką krótkich odcinków na brzuchu i na plecach z właściwym ułożeniem ciała w płytkiej wodzie.

Dodatkowe wymagania:

  • skok do wody z murka basenu,
  • wyławianie przedmiotów z głębokości 1 metra.

Podczas pracy z tą grupą wiekową naszym celem jest oswojenie dziecka z ćwiczeniami z przyborem w głębokiej wodzie – to znaczy w basenie sportowym (głębokość 120-180 cm).

Po kursie dziecko nabędzie umiejętności: oswojenie z głębokim basenem; pływanie strzałką na brzuchu krótkich odcinków oraz pływanie na plecach w wodzie głębokiej bez przyboru.

Etap kończy się umiejętnością przepłynięcia 25 metrów na plecach bez przyboru na głębokiej wodzie.

Minimalne umiejętności kwalifikujące dziecko do grupy: dziecko potrafi przepłynąć 25 metrów na plecach bez przyboru.

Dodatkowe wymagania:

  • brak lęku przed pływaniem w dużym basenie,
  • pływanie strzałką na brzuchu (bez przyboru) krótkich odcinków,
  • skok do wody z murka basenu,
  • wyławianie przedmiotów z głębokości 1 metra.

Po kursie dziecko nabędzie umiejętności: pływanie kraulem na plecach (stylem grzbietowym); skok do wody ze słupka startowego na nogi; nurkowanie w dal na odległość 5 metrów; wyławianie przedmiotów z głębokości 1,2 metra.

Etap kończy się umiejętnością przepłynięcia 50 metrów kraulem na grzbiecie.

Minimalne umiejętności (kwalifikujące dziecko do grupy): dziecko potrafi przepłynąć 50 metrów kraulem na grzbiecie.

Dodatkowe wymagania:

  • pływanie strzałką na brzuchu (bez przyboru),
  • skok do wody ze słupka startowego na nogi,
  • nurkowanie w dal na odległość 5 metrów,
  • wyławianie przedmiotów z głębokości 1,2 metra.

Po kursie dziecko nabędzie umiejętności: pływanie kraulem na piersiach z oddechem z boku; skok do wody na głowę z brzegu basenu; nurkowanie w dal na odległość 7 metrów; wyławianie przedmiotów z głębokości 1,8 metra.

Etap kończy się umiejętnością przepłynięcia 100 metrów – w tym 50 metrów kraulem na grzbiecie oraz 50m kraulem na piersiach z oddechem z boku.

Uwaga: pod koniec kursu dziecko będzie miało możliwość zdawania egzaminu na kartę pływacką.

Minimalne umiejętności (kwalifikujące dziecko do grupy): umiejętność przepłynięcia 100 metrów – w tym 50 metrów kraulem na grzbiecie oraz 50m kraulem na piersiach z oddechem z boku.

Dodatkowe wymagania:

  • skok do wody na głowę z brzegu basenu,
  • nurkowanie w dal na odległość 7 metrów,
  • wyławianie przedmiotu z głębokości 1,8 metra.

Po kursie dziecko nabędzie umiejętności: pływanie żabką (stylem klasycznym), skok do wody na głowę ze słupka startowego; nawrót zwykły; nurkowanie w dal na odległość 10 metrów; wyławianie kilku przedmiotów z głębokości 1,8 metra.

Etap kończy się umiejętnością przepłynięcia 150 metrów – w tym 50 metrów kraulem na grzbiecie, 50m żabką oraz 50m kraulem na piersiach z oddechem z boku.

Minimalne umiejętności (kwalifikujące dziecko do grupy): umiejętność przepłynięcia 150 metrów – w tym 50 metrów kraulem na grzbiecie, 50m żabką oraz 50m kraulem na piersiach z oddechem z boku.

Dodatkowe wymagania:

  • skok do wody na głowę ze słupka startowego,
  • nawrót zwykły,
  • nurkowanie w dal na odległość 10 metrów,
  • wyławianie kilku przedmiotów z głębokości 1,8 metra.

Po kursie dziecko nabędzie umiejętności: podstawy pływania delfinem tzw. dwuuderzeniowym, skok startowy ze słupka, nurkowanie w dal na odległość 15 metrów.

Etap kończy się umiejętnością przepłynięcia 175 metrów w tym 25m delfinem dwuuderzeniowym, 50 metrów kraulem na grzbiecie, 50m żabką oraz 50m kraulem na brzuchu z oddechem z boku.

Minimalne umiejętności (kwalifikujące dziecko do grupy): dziecko potrafi przepłynąć 175 metrów w tym 25 metrów delfinem tzw. dwuuderzeniowym, 50 metrów kraulem na plecach, 50 metrów żabką oraz 50 metrów kraulem na piersiach.

Dodatkowe wymagania:

  • skok startowy ze słupka,
  • nawrót zwykły,
  • nurkowanie w dal na odległość 15 metrów,
  • wyławianie kilku przedmiotów z głębokości 1,8 m.

Po kursie dziecko nabędzie umiejętności: przepłynięcie 50 m stylem motylkowym (dwuuderzeniowym), nawrót koziołkowy.

Etap kończy umiejętność przepłynięcia 200m stylem zmiennym.

Uwaga: pod koniec kursu dziecko będzie miało możliwość zdawania egzaminu na specjalną kartę pływacką.

Uwaga: podany w opisie wiek dziecka dla poszczególnych grup jest wiekiem orientacyjnym. Podczas wyboru właściwej grupy, należy kierować się przede wszystkim posiadanymi przez dziecko umiejętnościami.

Zajęcia dla dorosłych

Zajęcia przeznaczone dla osób, które nie posiadły umiejętności pływania jako dzieci. Cykl rozpoczyna się w małym basenie, tak aby bez lęku przełamać niepewność związaną z aktywnością w wodzie i bezpiecznie przygotować się do głębszego zanurzenia. Kursanci pod okiem doświadczonego instruktora nauczą się podstawowych ruchów zarówno z wykorzystaniem sprzętu jak i bez. Kolejnym etapem jest przejście do basenu sportowego i nauka konkretnych technik pływackich. O momencie zmiany środowiska na głębsze zadecyduje instruktor na podstawie wykonanego przez kursanta progresu.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Zajęcia powstałe z myślą o osobach potrafiących pływać, które chcą nauczyć się nowych lub doszlifować konkretne techniki pływackie. Baczne oko profesjonalnego instruktora pozwoli wyłapać nawet małe błędy, które niepotrzebnie zabierają energię w wodzie. Poprawna technika sprawi, że na przepłynięcie tego samego odcinka danym stylem zużyje się mniej sił i czasu niż przed kursem.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Zajęcia dedykowane osobom chcącym zadbać o zdrowie swojego układu ruchu. Wyporność wody zapewnia odciążenie stawów i zmniejszone napięcie w obrębie mięśni, co stwarza bezpieczne warunki do wykonywania gimnastyki. Jej głównymi elementami są ćwiczenia wzmacniające kluczowe grupy mięśniowe, poprawiające zakres ruchu w stawach i uelastyczniające powięzi. W ten sposób zajęcia stanowią świetną formę profilaktyki zdrowotnej, a także są w stanie przynieść ulgę w wielu dolegliwościach bólowych m.in. odcinka lędźwiowego kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych. Zajęcia dzięki odciążającym właściwościom wody polecane są w szczególności osobom z osteoporozą oraz nadwagą.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Atrakcyjne i dynamiczne ćwiczenia wykonywane w wodzie, przy odpowiednio dobranej muzyce i intensywności. Są połączeniem zajęć fitness, pływania oraz gimnastyki korekcyjnej. Doskonały rodzaj aktywności fizycznej dla osób chcących utrzymać dobrą formę lub dla osób, które przebyły kontuzje, kobietom w ciąży, a także osobom z różnego rodzaju ograniczeniami ruchliwości.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Energiczne zajęcia przy muzyce latynoamerykańskiej, skierowane do wszystkich, nawet osób nie umiejących pływać. Prowadzone są w płytkim basenie w pasach wypornościowych. Tego rodzaju aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na układ krążenia, gibkość, koordynację ruchową oraz modelowanie sylwetki. Gwarantujemy przyjazną, imprezową atmosferę oraz świetne samopoczucie utrzymujące się nawet po zajęciach.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Intensywny trening w wodzie, zwiększający wytrzymałość i kondycję. Celem zajęć jest rozwój wszystkich partii mięśniowych przy użyciu różnorodnych sprzętów oporowych w wodzie. Zajęcia idealne dla wszystkich sympatyków Aqua Fitnessu. Zajęcia odbywają się na basenie rekreacyjnym w grupach maksymalnie dziesięcioosobowych przy muzyce.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Zajęcia dla triatlonistów

Zajęcia dla osób uprawiających triatlon. Zajęcia o charakterze sportowym i treningowym. Skupione na poprawie umiejętności pływackich uczestników, ich wydolności oraz sprawności sportowej. Zajęcia odbywają się na basenie sportowym z wykorzystanie sprzętu do treningu pływackiego.

Zajęcia dla seniorów

Aqua Senior to zajęcia prowadzone w miłej atmosferze, których celem jest profilaktyka zdrowia osób starszych. Ogólnousprawniająca gimnastyka w wodzie wpływa korzystnie na mięśnie, stawy, układ krążenia oraz poprawia wydolność. Zajęcia prowadzone są zarówno z użyciem sprzętu wypornościowego jak i bez, w dużym basenie lub małym, jednak zawsze w towarzystwie rytmicznej muzyki. Efektem ubocznym jest zdecydowana poprawa samopoczucia :)

Sprawdź cennik i harmonogram.

Zajęcia "Trener Seniora" skierowane są do seniorów, którzy chcą poprawić sprawność ogólną, wzmocnić siłę mięśni, kondycję oraz zwiększyć zakres ruchu w stawach. Specjalnie wyselekcjonowane ćwiczenia wykorzystujące opór wody sprawiają, że trening jest w pełni bezpieczny przy zachowaniu odpowiedniej intensywności.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Zapisy na zajęcia w ramach programu Trener Senioralny odbywają się osobiście w kasie Pływalni Miejskiej Winogrady.

Zajęcia realizowane są w ramach programu Trener Senioralny, który jest finansowy ze środków Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zajęcia prowadzone są w miłej atmosferze. Ogólnousprawniająca gimnastyka w wodzie wpływa korzystnie na mięśnie, stawy, układ krążenia oraz poprawia wydolność. Zajęcia prowadzone są zarówno z użyciem sprzętu wypornościowego jak i bez, w dużym basenie lub małym, jednak zawsze w towarzystwie rytmicznej muzyki. Efektem jest zdecydowana poprawa samopoczucia.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Zapisy na zajęcia w ramach programu Trener Senioralny odbywają się osobiście w kasie Pływalni Miejskiej Winogrady.

Zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami

Zajęcia dla dzieci z zespołem Downa – przyczyniają się do kompleksowego rozwoju dziecka na polu fizycznym, psychicznym i społecznym. Wyspecjalizowani instruktorzy prowadzą ćwiczenia tak, aby poza świetną zabawą dzieci nabyły podstawowe umiejętności pływackie. Pomiędzy etapami nauki technik pływackich, wplecione zostaną ćwiczenia równoważne oraz koordynacyjne, które mają na celu poprawę kontroli nerwowo-mięśniowej. Zajęcia ruchowe w środowisku wodnym poza ogromną frajdą niosą szereg pozytywnych wartości dla układu krwionośnego, szkieletowego, nerwowego. Pod koniec cyklu zorganizowane zostaną koleżeńskie zawody z masą śmiechu i nagród.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Zajęcia dla dzieci z autyzmem - celem zajęć jest rozwój psychoruchowy dziecka poprzez ćwiczenia w wodzie i atmosferze dobrej zabawy.  Instruktorzy prowadzący posiadają specjalne kwalifikacje do prowadzenia zajęć dla dzieci z niepełnosprawnościami. Program zakłada oswojenie dziecka ze środowiskiem wodnym, następnie ćwiczenia angażujące różne grupy mięśniowe, tym samym rozwijające motorykę. Nauka elementów techniki pływania zwiększają koordynację zwiększając poziom kontroli nerwowo-mięśniowej. Zajęcia prowadzone są pojedynczo lub w parach na małym basenie rekreacyjnym. Rodzic z dzieckiem dostają do dyspozycji osobną szatnię, która zapewnia prywatność, ciszę oraz komfort.

W przypadku zainteresowania zajęciami, jednocześnie w tej samej godzinie w basenie rekreacyjnym może znajdować się max 5 dzieci każde w ramach zajęć indywidualnych z instruktorem.

Sprawdź cennik i harmonogram.

Kontakt

Pływalnia Miejska Winogrady

Os. Zwycięstwa 124
61-646 Poznań

kasa tel.: 61 666 75 30, 503 436 934
administracja tel.: 616 667 531

Pływalnia czynna jest codziennie w godzinach:

  • poniedziałek – piątek: 6:00 – 22:00
  • sobota, niedziela: 7:00 – 22:00

Sauny czynne są w godzinach:

  • poniedziałek – piątek: 16:00 – 21:45
  • sobota, niedziela: 7:00 – 21:45